Nie milkną echa po ogłoszeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę decyzji o podpisaniu ustawy powołującej Komisję ds. badania wpływów rosyjskich. Krytycznie na ten temat wypowiedział m.in. szef Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.
Prezydent podpisał lex Tusk
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wygłosił specjalne oświadczenie w sprawie powołania komisji o badaniu rosyjskich wpływów. Głowa państwa wskazała, że kluczową kwestią jest "transparentność wyjaśniania kwestii publicznych".
— Dlatego zdecydowałem się na podpisanie ustawy o badaniu komisji rosyjskich wpływów — zadeklarował Andrzej Duda. Ponadto, prezydent skierował w trybie następczym ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Decyzja prezydenta spotkała się z ostrą krytyką ze strony polityków opozycji, którzy zarzucają rządowi "polowanie na Tuska".
Szef Ordo Iuris atakuje prezydenta
Teraz na temat ustawy wypowiedział się szef Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.
— Czy prezydent dostrzega zagrożenie dla #Konstytucja płynące z oddania władzy nad prawami politycznymi obywateli grupie 9 osób wybranych przez Sejm za zgodą służb i odwoływanych na żądanie służb (art. 9 ust. 4 i 5 ustawy)? — pisał na Twitterze przed ogłoszeniem decyzji o podpisaniu ustawy przez prezydenta.
— O prawach i wolnościach jednostki rozstrzygać musi sąd. Tymczasem Komisja będzie mogła żądać przymusowego doprowadzenia, będzie mogła żądać uchylenia tajemnicy adwokackiej i lekarskiej jeżeli wymaga tego niejasna "ochrona ważnych interesów RP", będzie też uchylać ostateczne decyzje administracyjne innych organów... — dodał. — W efekcie niekonstytucyjności komisja przegra serię procesów ze swymi ofiarami. Za kilka lat będziemy im płacić odszkodowania. A realne zagrożenie rosyjskimi wpływami, którym powinny zajmować się służby i sądy, pozostanie niezmienione — twierdzi Jerzy Kwaśniewski.
"Za dwa lata będziemy płacić odszkodowania agentom"
W osobnym wpisie, po ogłoszeniu przez prezydenta decyzji o podpisaniu ustawy powołującej Komisję ds. badania wpływów rosyjskich Kwaśniewski wskazał, że "za dwa lata będziemy płacić odszkodowania oczywistym agentom wpływu".
— Pierwsza kompromitacja ustawy lex Tusk nastąpi, gdy zwykły Sąd Rejonowy odmówi zgody na doprowadzenie pierwszego świadka, który odmówi dobrowolnego stawiennictwa — pisze Kwaśniewski. — Druga, gdy za dwa lata będziemy płacić odszkodowania oczywistym agentom wpływu, tylko dlatego, że ustawa jest wadliwa — dodał.
Ustawa lex Tusk
11 maja br. Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy ws. powołania tej komisji. W piątek przeciwko senackiej uchwale opowiedział się Sejm.
Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.
Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.
RB
(na zdjęciu: szef Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski / źródło: YouTube)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka