Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda odniósł się w poniedziałek na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia do kwestii rządowego programu "bezpieczny kredyt". — Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu "bezpieczny kredyt" — powiedział. — 3 lipca wprowadzamy produkt w życie — dodał.
"Bezpieczny kredyt" tuż tuż
W ubiegły piątek parlament zakończył pracę nad ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. bezpieczny kredyt z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.
— Przeszliśmy już całą ścieżkę legislacyjną, (...) teraz czekamy na decyzję pana prezydenta. I zgodnie z planem 3 lipca wprowadzamy produkt w życie - zarówno kredyt mieszkaniowy 2 proc., jak i konto mieszkaniowe — powiedział minister Buda w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Trzy największe banki gotowe do wprowadzenia oferty
Minister dodał, "trzy największe banki już zadeklarowały chęć uczestnictwa i gotowość w tym momencie wprowadzenia do oferty tego produktu".
— Reszta się przygotowuje. Zakładam, że absolutnie większość banków w tym programie będzie — ocenił minister rozwoju i technologii.
Buda przekazał, że pozytywne informacje płyną też z samego rynku mieszkaniowego.
— Były zapowiedzi, że mieszkań może nie być, mieszkań może braknąć. Nic z tych rzeczy. Ta górka budowy mieszkań w 2022 r., czyli ponad 238 tys. powoduje, że na rynku jest nadal sporo mieszkań, które w ramach tego programu mogą być kupione — stwierdził.
Program Pierwsze Mieszkanie
Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Jeden z nich "bezpieczny kredyt" z oprocentowaniem 2 proc. Jak wyjaśniał w grudniu minister Waldemar Buda, "wszystko ponad to będzie przedmiotem dopłaty rządowej ze strony państwa".
Dopłata państwa do kredytu hipotecznego w nowym programie mieszkaniowym rządu dla osób do 45. roku życia będzie obejmowała 10 lat.
W programie nie będzie limitu metra kwadratowego mieszkania, na które będzie można zaciągnąć kredyt na lokal.
— Wielkość kredytu, która będzie mogła być w ramach tego (...) wykorzystana to jest maksymalnie 500 tys. zł w zakresie jednoosobowego gospodarstwa domowego i 600 tys. w przypadku rodziców, pary małżeńskiej lub rodzica wychowującego dziecko — mówił w grudniu minister Buda.
Konto Mieszkaniowe i dodatkowe premie od rządu
Z kolei drugim filarem programu jest tzw. "Konto Mieszkaniowe" (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) na ten rachunek gwarantować będą dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.
Przepisy dotyczące bezpiecznego kredytu i konta mieszkaniowego mają wejść w życie 1 lipca br. Zmiany w zakresie umów rezerwacyjnych i deweloperskich zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
RB
(na zdjęciu: blok mieszkalny w Warszawie / źródło: Flickr)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka