Zegarek firmy Patek należący w przeszłości do ostatniego cesarza chińskiej dynastii Qing, Aisin-Gioro Puyi, został sprzedany na aukcji za 6,2 mln USD - poinformował portal Al-Dżazira.
Zegarek ostatniego cesarza Chin sprzedany na aukcji za 6,2 mln dolarów
Londyński dom aukcyjny Phillips przekazał, że nabywcą modelu Reference 96 Quantieme Lune jest azjatycki kolekcjoner mieszkający w Hongkongu, który brał udział w aukcji telefonicznie. Model ten został wyprodukowany w bardzo małej liczbie egzemplarzy. Ostatni cesarz podarował go swojemu rosyjskiemu tłumaczowi, gdy był więziony w Związku Radzieckim (w latach 1045-1950 - red.). Obecnie znane są na świecie trzy egzemplarze tego typu czasomierza.
Cena zegarka przekroczyła zakładane szacunki
Cena zegarka przekroczyła zakładane szacunki - oczekiwano, że zostanie sprzedany za ok. 3 mln USD. Thomas Perazzi, szef działu zegarków w domu aukcyjnym Phillips powiedział, że był to najdrożej sprzedany cesarski zegarek w historii. Wcześniej zegarek, który należał do ostatniego cesarza Etiopii, Hajle Syllasje I (również firmy Patek) został sprzedany w 2017 roku za 2,9 mln dolarów. Natomiast zegarek marki Rolex, który należał do ostatniego cesarza Wietnamu, Bao Dai, sprzedano - również w 2017 roku - za 5 mln USD.
Kim był Aisin-Gioro Puyi
Urodzony w 1906 roku Puyi był ostatnim cesarzem chińskiej dynastii Qing, który rozpoczął panowanie w wieku dwóch lat i został zmuszony do abdykacji w 1912 roku. Od 1934 roku cesarz marionetkowego państwa Mandżukuo, a od 1945 roku więzień – najpierw radziecki, a potem chiński. Po uwolnieniu w 1959 roku został zwykłym obywatelem Chińskiej Republiki Ludowej i pracował jako ogrodnik, a potem archiwista.
Puyi jest w Polsce znany dzięki autobiograficznej książce "Byłem ostatnim cesarzem Chin" i filmowi fabularnemu "Ostatni cesarz" (1987 rok) w reżyserii Bernardo Bertolucciego.
KW
Po 1945 roku Puyi był więźniem radzieckim. Fot. Domena Publiczna
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Kultura