Zniszczony banknot - wymiana
Zdarza się, że trafiamy w posiadanie zniszczonych banknotów, które przez swój zły stan nie zostaną uznane przez kasjerów. Nie musi to jednak oznaczać, że nie będziemy mogli już skorzystać z nominału. Trzeba go jednak wymienić.
Można to zrobić na miejscu od ręki. Wystarczy jednie wypełnić wniosek, a następnie potwierdzić odbiór pieniędzy. Osoby, które nie mają czasu pojawić się w placówce banku lub w jednostce terenowej NBP mogą przesłać bezpośrednio do Centrali Narodowego Banku Polskiego przesyłką pocztową lub kurierską wniosek wraz z zużytymi lub uszkodzonymi banknotami. Warto pamiętać, że łączna ich wartość nie może przekraczać kwoty 2000 zł.
NBP może zabrać wszystkie banknoty
Warto również wspomnieć, że Zarządzenie wskazuje, iż nominały, które zachowały od 45 proc. do 75 proc. pierwotnej powierzchni banknotu stracą na wartości. NBP odda wówczas połowę ich wartości nominalnej.
Jeszcze gorzej jest w momencie, gdy banknot ma zachowane mniej niż 45 proc. swojej wartości nominalnej. Wówczas nie kwalifikuje się on do wymiany, a NBP taki nominał zniszczy w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia informacji o wyniku wymiany. Klient może odzyskać taką gotówkę, tylko w momencie, gdy wniesie żądanie jej zwrotu.
na zdjęciu: Polskie banknoty. Zgodnie z prawem NBP musi wymienić uszkodzone banknoty. Fot. Salon24 ©
Czytaj dalej:
- Gorąco na granicy z Białorusią. Ataki na polskich pograniczników
- Szykuje się następna bomba PiS. Miliony skorzystają
- UEFA znów doceniła Marciniaka. Polski sędzia poprowadzi finał Ligi Mistrzów
Komentarze
Pokaż komentarze (2)