Niemal kompletne wyniki głosowania potwierdziły, że niedzielne wybory parlamentarne w Grecji wygrała Nowa Demokracja premiera Kyriakosa Micotakisa z 41-procentowym poparciem. Znamy program gospodarczy, który dał Nowej Demokracji tak dobry wynik.
Nowa Demokracja poprawiła wynik
Po przeliczeniu niemal 100 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach parlamentarnych Nowa Demokracja poprawiła nieco swój wynik z 2019 roku, kiedy zdobyła blisko 40 proc.
Również wynik centrolewicowego ugrupowania PASOK, który zdobył prawie 11,5 proc., jest uważany za dobry, zarówno przez komentatorów, jak i przez samo kierownictwo partii.
Słaby wynik lewicowej Syrizy
Największym rozczarowaniem okazał się rezultat największej partii opozycyjnej Syriza, która dostała nieco ponad 20 proc., choć w przedwyborczych sondażach dawano jej około 30 proc.
Były premier, lider Syrizy Aleksis Cipras, uznał wynik za „skrajnie negatywny”. Podkreślił on, że partia musi ocenić przyczyny porażki i przygotować się do następnych wyborów, które mogą odbyć się pod koniec czerwca lub na początku lipca.
Wynoszący 3 proc. próg wyborczy udało się przekroczyć również Komunistycznej Partii Grecji (KKE), która otrzymała 7,2 proc., oraz prawicowej i eurosceptycznej partii Greckie Rozwiązanie (4,5 proc.).
Dobry wynik greckich komunistów
Bardzo dobry wynik Nowej Demokracji przekłada się na 146 mandatów w 300-osobowej izbie. Syriza będzie mogła liczyć na 71 miejsca, a trzeci PASOK na 41 mandaty. Komuniści zdobyli 26 miejsc, a Greckie Rozwiązanie – 16.
Prócz historycznego wyniku Nowej Demokracji, media zwracają uwagę na dobry wynik Komunistycznej Partii Grecji, która w porównaniu do wyborów z 2019 roku poprawiła swój wynik o około 2 proc.
Frekwencja wyborcza wyniosła 61 proc.
Nowa Demokracja - program społeczno-gospodarczy
Po długim okresie kryzysu gospodarczego, pandemii koronawirusa oraz w związku z obecnym wzrostem cen energii (latem 2022 roku inflacja w Grecji osiągnęła poziom najwyższy od 30 lat), greckie partie polityczne kładły szczególny nacisk na kwestie gospodarcze w kampanii wyborczej.
Nowa Demokracja postuluje przede wszystkim podniesienie płac, w tym płacy minimalnej, zmniejszenia bezrobocia (jednego z najwyższych w UE) z 12 do 8 proc., podwyższenie kwoty wolnej od podatku, a także zwiększenie inwestycji i zmniejszenie długu publicznego.
Nowa Demokracja - polityka międzynarodowa i stosunek do migrantów
Eksperci zwracają uwagę, że z kolei wszystkie partie polityczne popierają domaganie się przez Grecję reparacji do Niemiec za poniesione podczas II wojny światowej. Bardziej radykalne w swoich postulatach są w tym zakresie partie lewicowe (Syriza, Komunistyczna Partia Grecji), oskarżając rząd Micotakisa o lekceważące podejście do temat.
Lider Nowej Demokracji i premier Kyriakos Misotakis chce kontynuować zbliżenie z władzą, która zostanie wyłoniona po wyborach w Turcji, licząc jednocześnie, że Ankara zmieni swoje podejście do Zachodu, w tym do Grecji.
Rząd premiera Micotakisa opowiada się za rozbudową ogrodzenia granicznego z Turcją, domagając się finansowania w tym zakresie ze strony Unii Europejskiej. Według niego ogrodzenie pozwoli uniknąć kolejnej „zorganizowanej inwazji nielegalnych migrantów na terytorium europejskie”.
Rząd premiera Micotakisa w sposób zdecydowany poparł Ukrainę od samego początku rosyjskiej inwazji, włączając w to wysyłkę broni, amunicji i bojowych wozów piechoty BMP-1 dla Kijowa. Rząd w Atenach zaproponował również przekazanie Ukrainie sprzętu wojskowego produkcji sowieckiej i rosyjskiej, jeśli zostanie on natychmiast zastąpiony przez sprzęt amerykański.
KW
Źródło zdjęcia: Premier Grecji i lider Nowej Demokracji Kyriakos Mitsotakis. Fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka