Polska wkrótce przygotuje i złoży wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ze skargą na Niemcy. Przyczyną jest 35 tys. ton nielegalnych odpadów, które trafiły z Niemiec do Polski – przekazał mediom wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Niemcy uchylają się od uprzątnięcia ton odpadów, które trafiły z Niemiec do Polski
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje założenia do skargi skierowanej do Komisji Europejskiej na bierność rządu Republiki Federalnej Niemiec w sprawie uchylania się Niemiec od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski.
„Dzisiaj jesteśmy w awangardzie krajów, które dbają o to, aby na ich terytorium nie przyjeżdżały odpady o wątpliwym pochodzeniu. Nasza walka przynosi skutki. Mam nadzieję, że Niemcy zabiorą odpady, zanim skarga zostanie wniesiona” - podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
"Niech troska Niemiec o przyrodę znajdzie odzwierciedlenie w czynach"
„Republika Federalna Niemiec jest jednym z głównych krajów inicjujących obecną polityka klimatyczną Unii Europejskiej, dlatego tym bardziej oczekujemy, że wielokrotnie deklarowana troska o ochronę środowiska znajdzie odzwierciedlenie w czynach i nielegalne odpady zgodnie z obowiązującym prawem zostaną zabrane z terytorium RP” - zaznacza Jacek Ozdoba.
„Podjęliśmy walkę, żeby w przyszłości tego typu rzeczy się nie powtarzały: dokonaliśmy nowelizacji kodeksu karnego, podnieśliśmy dolną i górną granicę odpowiedzialności, wprowadziliśmy system SENT” – dodał.
Strona niemiecka od kilku lat uchyla się od odpowiedzialności w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły w nielegalny sposób do Polski. Znajdują się one w ponad siedmiu lokalizacjach - podaje ministerstwa klimatu i środowiska.
Wyższe kary za niszczenie środowiska w Polsce
Z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska aktualnie obowiązują wyższe kary za niszczenie środowiska. Nowelizacja ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej zmieniła między innymi Kodeks karny oraz Kodeks wykroczeń.
Najbardziej zauważalnym dla społeczeństwa efektem nowelizacji jest podwyższenie maksymalnej stawki kary grzywny za zaśmiecanie miejsc publicznych do 5000 zł – przekazało w komunikacie ministerstwo klimatu i środowiska.
KW
Strona niemiecka od kilku lat uchyla się od odpowiedzialności ws. uprzątnięcia odpadów, które z Niemiec trafiły w nielegalny sposób do Polski. Fot. PAP/EPA/ICELAND FOREIGN MINISTRY HANDOUT / gov.pl / Canva
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka