TasteAtlas, zrzeszający smakoszy z całego świata, opublikował zestawienie najlepszych regionalnych dipów. Polska kuchnia nie wypadła tak dobrze, jak w rankingu zup, pierogów czy kotletów, jednak jest reprezentowana przez tradycyjny gzik. Ten uplasował się na 22 lokacie najlepszych dipów. Jaka kuchnia przodowała w tym zestawieniu?
Trudna konkurencja polskiego przysmaku
Konkurencja w kategorii dipów była bardzo mocna, gzik musiał stanąć w szranki z greckim tzatziki, pochodzącym z Libanu hummusem czy meksykańskim guacamole. Sama obecność w tym prestiżowym rankingu jest dla polskiego specjału wyróżnieniem. Poinformowała o nim fundacja State of Poland na swoim Twitterze.
Podium zostało zdominowane przez kuchnię libańską, która słynie z przystawek z bogatym wyborem smarowideł. Smakosze z całego świata ocenili, że najlepszym dipem jest mutabal, który zazwyczaj przygotowywany jest z połączenia pieczonych bakłażanów, tahini, soku z cytryny, czosnku, jogurtu, oliwy z oliwek i soli. Podaje się go jako część tradycyjnej przystawki z chlebem pita. Drugi w rankingu TasteAtlas był toum – regionalna pasta czosnkowa o puszystej konsystencji, uzyskiwana przez roztarcie całych ząbków czosnku z oliwą i doprawiana solą oraz sokiem z cytryny. Toum używa się jako marynatę lub jako pastę do smarowania pieczywa. Podium zamyka hummus beiruti. To libańska wersja hummusu, dipu na bazie ciecierzycy. Hummus beiruti wyróżnia duża ilość czosnku i przypraw – kminku, soku z cytryny, chili czy papryki. Podobnie jak poprzednie libańskie dipy, podaje się go z lokalnym pieczywem – pitą lub lawaszem.
Polska kuchnia jest różnorodna
Gzik zajmujący 22 lokatę w rankingu TasteAtlas samotnie reprezentuje kuchnię polską. Mimo to w tym roku nasze regionalne specjały zostały wyróżnione w kilku kategoriach, co świadczy o bogactwie tradycyjnych polskich specjałów.
Gzik jest charakterystyczny dla kuchni Wielkopolski i Kujaw, skąd pochodzi wiele potraw na bazie ziemniaków. Tę tradycyjną polską potrawę przyrządza się ze świeżego twarogu, jogurtu, mleka i szczypiorku. Niektóre odmiany gziku zawierają rzodkiewkę, cebulę lub jajka na twardo. Przyprawy i konsystencję gzika można łatwo dostosować do smaku i preferencji, tradycyjnie podaje się go z gotowanymi ziemniakami, choć sprawdzi się też jako dodatek do chleba.
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości