W środę Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zniesieniu opłat za autostrady zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Rząd z projektem ustawy o zniesieniu opłat za autostrady
Chodzi o projekt ustawy o zmianie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, który we wtorek został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt przygotowywał resort infrastruktury. Omawiany projekt przygotowany został wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Finansów.
— Pozwala on zaprzestać poboru opłat na autostradach zarządzanych przez państwo. Następny projekt będzie dotyczył także opłat na autostradach koncesjonowanych. W Polsce autostrady nie będą płatne — wyjaśnił zapewnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
— Celem projektu jest zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli) na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad — wskazano w projekcie.
Minister infrastruktury oznajmił, iż "ma nadzieję, że opłaty za autostrady w zarządzie GDDKiA zostaną zniesione od 1 lipca".
"Projekt podyktowany potrzebami społecznymi"
Jak dodano, wprowadzenie całkowitego wyłączenia poboru opłat za przejazd autostradą jest "podyktowane potrzebami społecznymi bezpłatnego korzystania z autostrad płatnych zarządzanych przez organy państwowe".
W wykazie wyjaśniono, że projektowana nowela zakłada usunięcie przepisów przewidujących obowiązek uiszczania opłaty za przejazd autostradą przez samochody osobowe i motocykle na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA, czyli poboru opłaty za przejazd autostradą przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
— Zmiany wprowadzane w pozostałych nowelizowanych ustawach stanowią konsekwencję zmian przewidzianych w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Konieczne będą przepisy przejściowe regulujące kwestie opłat za przejazd autostradą pobranych lub dochodzonych przez KAS przed wejściem w życie ustawy oraz elementów organizacyjnych związanych z systemem poboru tej opłaty przyjętych przez KAS — podkreślono w projekcie.
Darmowe autostrady. Od kiedy?
Darmowe autostrady to jeden z trzech nowych postulatów w prekampanii PiS, ogłoszonych przez Jarosława Kaczyńskiego. Niektóre odcinki państwowych dróg są w prywatnych rękach. Rząd czekają więc negocjacje z firmami.
— Jeżeli się strasznie uprą (...), czy któryś z tych koncesjonariuszy nie będzie chciał żadnej zmiany, wtedy będziemy sobie radzić z tą sytuacją — zadeklarował na antenie TVN24 poseł PiS, pełnomocnik gabinetu ws. funduszy, Marcin Horała.
— Od 1 stycznia 2024 wszystkie państwowe autostrady w Polsce będą darmowe - zapewnił Horała. - Co do prywatnych autostrad, obowiązują umowy. Zaczniemy negocjować i rozmawiać, na jakich zasadach można te umowy zmienić — dodał.
RB
(na zdjęciu: posiedzenie Rady Ministrów / źródło: Twitter)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka