Zdjęcie: Materiały prasowe BGK
Zdjęcie: Materiały prasowe BGK

Moody's ocenił BGK

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Agencja ratingowa Moody's nadała Bankowi Gospodarstwa Krajowego długoterminowy rating z perspektywą stabilną na poziomie A2. Agencje ratingowe oceniają ryzyko związane z kupnem obligacji emitenta, wysoka nota ratingowa oznacza niskie ryzyko niewypłacalności i wysoką wiarygodność instytucji.

Wysoki rating BGK

Moody's to już druga, po Fitch, globalna agencja, która pozytywnie oceniła wiarygodność kredytową polskiego banku rozwoju. BGK otrzymał rating emitenta na poziomie A2 w walucie obcej i krajowej, a jego średnioterminowy program emisyjny oceniono na poziomie (P)A2.

Poziom ratingów jest równy ocenie ratingowej Polski, co według Moody’s odzwierciedla istotną rolę BGK w rozwoju polskiej gospodarki. Agencja w swojej ocenie zwraca uwagę, że polski rząd w razie potrzeby i zgodnie z ustawą o BGK zapewni bankowi odpowiednie wsparcie. Z kolei wysoka ocena (P)A2 dla średnioterminowego programu emisyjnego wynika z możliwości emitowania przez BGK obligacji z bezwarunkową i nieodwołalną gwarancją Skarbu Państwa. Jednocześnie agencja oceniła perspektywę BGK jako stabilną.


– Kolejny rating wiodącej agencji awansuje BGK do grona instytucji finansowych z przynajmniej dwoma tak dobrymi ocenami. Świadczy to o wysokiej wiarygodności banku i jakości kredytowej obligacji BGK. W porównaniu z innymi emitentami w Polsce bank ma jedno z najniższych ryzyk niewypłacalności. Znalezienie się w takim gronie daje nam większą rozpoznawalność na arenie międzynarodowej i silniejszy głos w globalnej debacie na temat rozwoju społeczno-gospodarczego. Tylko w ubiegłym roku, bank wygenerował 335 mld zł wsparcia dla polskiej gospodarki – mówi Paweł Nierada, Pierwszy Wiceprezes Zarządu BGK.

Wysoki rating BGK. Co to oznacza?

Bank Gospodarstwa Krajowego jest oceniany przez agencje ratingowe od 2011 roku, kiedy agencja Fitch jako pierwsza nadała bankowi rating. W październiku 2020 roku, w samym środku kryzysu związanego z pandemią, agencja potwierdziła długoterminowy rating kredytowy BGK na poziomie „A-” ze stabilną perspektywą. Rating został utrzymany przy ponownej ocenie w sierpniu 2022 roku.


Agencje ratingowe takie jak Moody's i Fitch oceniają wiarygodność kredytową, która jest miarą ryzyka związanego z inwestycją w papiery dłużne emitenta. Rating jest nadawany przez agencję ratingową na podstawie m.in. oceny ryzyka ekonomicznego, politycznego i społecznego.

red.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka