Goldman Sachs dużo zapłaci byłym pracownicom. Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Goldman Sachs dużo zapłaci byłym pracownicom. Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Goldman Sachs na kolanach. Słynny bank słono zapłaci za przestępstwa wobec kobiet

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
2800 byłych pracownic Goldman Sachs złożyło przeciw bankowi pozew zbiorowy. Słynny bank właśnie zawarł z nimi ugodę. I to na miesiąc przed procesem – podaje „Rzeczpospolita”.

Goldman Sachs zawarł z powódkami ugodę

Goldman Sachs zawarł z powódkami ugodę, w wyniku której roszczenia ureguluje kwotą 215 mln dolarów (ok. 891 mln złotych). Sprawa dotyczyła dyskryminacji płacowej.

Za miesiąc sąd miał zająć się pozwem zbiorowym około 2800 byłych pracownic Goldman Sachs. Stronom udało się zawrzeć ugodę, ale wypłata odszkodowania na pokrycie roszczeń byłych pracownic to niejedyny jej warunek. Słynny bank będzie musiał też współpracować z zewnętrznymi ekspertami w celu przeanalizowania wzorców siatki płac i metod awansu oraz wdrożyć nowe procedury.


Zarzuty kobiet wobec Goldman Sachs

Sprawa ciągnęła się od 2010 roku. To wtedy pierwsze kobiety zaczęły składać pozwy przeciwko Goldman Sachs. Finansowy potentat został publicznie oskarżony o kulturę pracy „męskiego klubu”, utrudniającą awans kobietom, a także tolerującą przypadki molestowania seksualnego. Z ujawnionych przez lata materiałów wynika, że bank płacił mniej nie tylko na niższych stanowiskach. Również wiceprezeski, czyli kobiety z zarządu, dostawały 20 proc. mniej niż ich równorzędni koledzy.

Porozumienie banku z powódkami rozwiązuje problem, z którym bank mierzy się od 2010 roku, czyli od momentu, w którym pierwsze kobiety zaczęły składać pozwy przeciwko Goldman Sachs. Gigant finansowy oskarżany był o kulturę pracy „męskiego klubu”, utrudniającą awans kobietom, a także tolerującą przypadki molestowania seksualnego. Z ujawnionych w trakcie batalii prawnej materiałów wynika, że bank płacił mniej nie tylko na niższych stanowiskach, ale także na poziomie zarządu – wiceprezeski dostawały 20 proc. mniej niż ich równorzędni koledzy.


Goldman Sachs "z zadowoleniem przyjął ugodę"

Z komunikatu Goldman Sachs wynika, że bank z zadowoleniem przyjął ugodę oraz wyraża wolę zmian. Firma zapowiada, że chce zwiększyć liczbę kobiet na najwyższych stanowiskach. Do 2025 roku 40 proc. wiceprezesów mają stanowić kobiety. Obecnie udział kobiet wśród wspólników i dyrektorów zarządzających to 29 proc.

W 2022 Google zapłaciło 118 mln dolarów za uregulowanie roszczeń wniesionych przez aż 15 tys. kobiet – przypomina „Rzeczpospolita”.

KW

Źródło zdjęcia: Goldman Sachs dużo zapłaci byłym pracownicom. Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Polityka