(Parlament Europejski przegłosował ratyfikację Konwencji antyprzemocowej przez Unię Europejską. Fot. CC0)
(Parlament Europejski przegłosował ratyfikację Konwencji antyprzemocowej przez Unię Europejską. Fot. CC0)

Głosowanie ws. Konwencji antyprzemocowej. "To wielki dzień dla Polek"

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Parlament Europejski przegłosował ratyfikację Konwencji antyprzemocowej przez Unię Europejską. Teraz wystarczy jedynie zgoda Rady Europejskiej. Europoseł Łukasz Kohut w rozmowie z naTemat.pl stwierdził, że dzisiejsze głosowanie chroni Konwencję przed zakusami takich polityków jak Kaczyński czy Orbán.

PE przegłosowuje ratyfikację Konwencji antyprzemocowej 

Konwencja antyprzemocowa to dokument stworzony po to, by chronić kobiety i inne ofiary przemocy. W Polsce została ona ratyfikowana w 2015 roku, a podpis złożył ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. 

W środę za ratyfikacją Konwencji antyprzemocowej w całej Unii Europejskiej opowiedział się Parlament Europejski. Za głosowało 472 posłów, w tym - jak tłumaczy Łukasz Kohut - wszyscy politycy opozycji w PE. Przeciw było 62 posłów, a 73 się wstrzymało od głosowania. 


Teraz, aby dokument stał się prawem unijnym wystarczy jedynie zgoda Rady Europejskiej. 

– To wielki dzień dla Polek i wszystkich mieszkanek Unii Europejskiej. To świetna wiadomość dla osób, które chcą bardziej zintegrowanej Wspólnoty. Dla takich chwil warto było iść do polityki. Ochrona obywateli przed przemocą to jedno z naszych najważniejszych zadań. Cieszę się, że mogłem do tego dołożyć swój kamyczek – powiedział Kohut w rozmowie z naTemat.pl 

Konwencja antyprzemocowa zagrożona w Polsce? 

Politycy Zjednoczonej Prawicy niejednokrotnie mówili w mediach o wypowiedzeniu Konwencji antyprzemocowej w Polsce. Ich zdaniem nie jest ona potrzebna, ponieważ w naszym kraju gwarantuje się najwyższe standardy ochrony w związku z przemocą domową. 

Zdaniem Kohuta dzisiejsza decyzja PE chroni Konwencję przed takimi zakusami. – Ratyfikacja Konwencji na poziomie UE to dodatkowy bezpiecznik, który chroni Konwencję, jej przepisy, a więc i ofiary przemocy, przed zakusami takich polityków jak Kaczyński czy Orbán. Po ratyfikacji Konwencji na poziomie UE, jej wypowiedzenie przez jakieś państwo będzie związane z ryzykiem wyjścia z Unii – mówi. 

MP

(Parlament Europejski przegłosował ratyfikację Konwencji antyprzemocowej przez Unię Europejską. Fot. CC0)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka