Zapytano Polaków, czy wybory będą uczciwe. Oto, jak odpowiedzieli

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Zdaniem większości respondentów, jesienne wybory w Polsce - mimo zmian w kodeksie wyborczym - będą uczciwe. Tak wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Innego zdania jest co trzeci badany.

Portal "Rzeczpospolitej" zadał pytanie ankietowanym, czy nadchodzące wybory parlamentarne będą uczciwe. Opozycja - przede wszystkim Donald Tusk - uważa, że nie, bo PiS zmienił kodeks wyborczy, aby ułatwić głosowanie m.in. seniorom w małych miejscowościach. Poza tym, wskazuje na aktywność mediów publicznych i wsparcie spółek skarbu państwa dla Zjednoczonej Prawicy. Tusk tworzy komitet obrony wyborów na czele ze Sławomirem Nitrasem - lider PO chce, aby elektorat jego partii włączył się w kontrolę procesu wyborczego. 


Tusk obawia się fałszerstw 

- Jeśli są gotowi dzisiaj, w świetle kamer, przy podniesionej kurtynie manipulować przy ordynacji wyborczej po to, aby zwiększyć swoje szanse wyborcze, to łatwo sobie wyobrazić, że będą także zdolni do innego typu manipulacji i coraz częściej wysnuwane domysły, coraz częściej artykułowane publicznie obawy, że PiS jest gotowy także sfałszować wybory one niestety są coraz bardziej uzasadnione - mówił niedawno Tusk. 

Obaw opozycji nie podziela jednak 46 proc. respondentów - 30,6 proc. uważa, że wybory będą "raczej uczciwe", natomiast 15,4 proc., że "zdecydowanie uczciwe". "Zdecydowanie nie" wybrało 10 proc. pytanych, a "raczej nie" 23,8 proc. 20 proc. ankietowanych nie ma zdania na temat uczciwości wyborów.  


Kto wierzy w uczciwość wyborów? 

- W uczciwe (raczej lub zdecydowanie) przeprowadzenie wyborów wierzy 52% mężczyzn i 41% kobiet. Zbliżające się wybory zostaną przeprowadzone uczciwie w opinii ponad połowy badanych (53%) w wieku od 35 do 49 lat i co drugiej osoby, której dochody nie przekraczają 2000 zł netto. W uczciwy przebieg wyborów wierzy blisko połowa respondentów (49%) z miast liczących do 20 tys. mieszkańców i taka sama część badanych z wyższym wykształceniem - wyjaśnia w rozmowie z rp.pl Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.


Zdj. ilustracyjne

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj40 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (40)

Inne tematy w dziale Polityka