fot. John R. Wright, Siły Powietrzne USA
fot. John R. Wright, Siły Powietrzne USA

Wielka operacja NATO. W Polsce powstanie kluczowy punkt lotniczy

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Tankowce Gwardii Narodowej i Rezerwy Sił Powietrznych USA będą teraz operować głównie z bazy lotniczej w Powidzu, w Polsce, co jest najnowszym działaniem mającym na celu wzmocnienie obecności Sił Powietrznych w Europie Wschodniej i zagwarantowania bezpieczeństwa sojuszników NATO w tym regionie.

W Powidzu powstaje baza tankowania samolotów NATO

W najbliższych miesiącach do Powidza, położonego w zachodnio-centralnej Polsce, ma przylecieć 19 tankowców ze Stanów Zjednoczonych, przy czym kilka planowanych operacji ma wspierać działania NATO - poinformowały Siły Powietrzne USA.

Przesunięcie z bazy lotniczej Spangdahlem w Niemczech do Polski jest częścią "Copper Arrow", operacji Sił Powietrznych USA w Europie, która wykorzystuje cysterny i lotników z amerykańskich jednostek Gwardii i Rezerwy.

"Te cysterny znajdujące się w Stanach Zjednoczonych podróżują z członkami Komponentu Rezerwy Powietrznej, którzy dobrowolnie zobowiązują się do rotacji w europejskim (obszarze odpowiedzialności - red.)" - powiedział płk Gary Dodge, doradca Powietrznej Gwardii Narodowej przy dowódcy USAFE-AFAFRICA, cytowany w komunikacie prasowym. "Jako nieaktywni członkowie służby, dobrowolnie wspierają to przedsięwzięcie, spędzając czas z dala od swoich cywilnych karier i swoich rodzin".


Dzięki bazie zwiększy się zasięg misji NATO

Zadaniem samolotów w Powidzu może być tankowanie odrzutowców bojowych, w tym najbardziej zaawansowanego na świecie odrzutowca myśliwskiego F-35A Lightning II, potencjalnie zwiększając zasięg misji NATO. Holenderskie siły powietrzne wysłały niedawno osiem samolotów do bazy lotniczej w Malborku w Polsce.

"Współpraca amerykańskich powietrznych tankowców z naszymi sojusznikami z NATO wyraźnie pokazuje, jak cenimy nasze partnerstwa i jak ważne jest zwiększanie naszej interoperacyjności - mówił płk Timothy Foery, doradca dowódcy ds. Rezerwy Sił Powietrznych USA. Jak podkreślił, "interoperacyjność" najlepiej widać, kiedy patrzy się "na dowolne zdjęcie KC-135 tankującego polski F-16 lub KC-46 tankującego fińskiego F/A-18".


Jak podaje branżowe pismo "Stars and Stripes", do Polski trafią takie modele cystern jak KC-135 Stratotankers, KC-10 Extenders lub najnowszy tankowiec Sił Powietrznych, KC-46 Pegasus.

Tankowce zaczęły latać z Powidza na początku marca, a 13 kwietnia Pegasus z 931. Bazy Powietrznej w McConnell zatankował fińskie siły powietrzne F/A-18.

fot. John R. Wright, Siły Powietrzne USA

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (23)

Inne tematy w dziale Polityka