Bez wątpienia na rynek pracy wpłynęła wojna w Ukrainie i wysoka inflacja w Polsce, które stworzyły trudne, rzadko spotykane wcześniej warunki. Wydawać by się zatem mogło, że to zniechęci nas do zmiany firmy, ale jak się okazuje polski pracownik nawet, a może właśnie, w trudnych warunkach, poszukuje dla siebie najlepszego miejsca pracy.
Mniejsze bezrobocie
Z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w marcu 2023 roku wyniosła 5,4 proc. Miesiąc wcześniej bezrobocie było na poziomie 5,5 proc. Odsetek ludzi bez pracy w poszczególnych województwach wynosił od 3,1 proc. w wielkopolskim do 9,2 proc. w warmińsko-mazurskim. Od stycznia do marca tego roku w urzędach pracy zarejestrowano 350,6 tys. nowych bezrobotnych, o 9,8 proc. więcej niż przed rokiem.
Wśród nowo zarejestrowanych przeważają osoby rejestrujące się po raz kolejny (77,7 proc.). Znaczną część (42,2 proc.) rejestrujących się bezrobotnych stanowiły osoby zamieszkałe na wsi. Zmniejszył się odsetek nowo zarejestrowanych długotrwale bezrobotnych, przez rok spadł do 23,0 proc. w pierwszym kwartale tego roku w formie świadczeń dla osób pozostających bez pracy wypłacono łącznie 416,9 mln zł zasiłku dla bezrobotnych. To o 4,1 proc. więcej, niż w rok wcześniej.
Najmłodsi pracownicy chcą zmienić pracę
Z badania Pracuj.pl przeprowadzonego w marcu 2023 roku wynika, że 41 proc. ankietowanych aktywnie poszukuje pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Liczba ta wzrosła o pięć procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jeszcze więcej, bo 84 proc. jest otwartych na otrzymanie nowej, ciekawej oferty. Poszukujemy pracy, by zyskać lepsze wynagrodzenie i stabilne, bezpieczne miejsce zatrudnienia. Gdyby tym danym przyjrzeć się dokładniej, to okaże się, że najwięcej szukających nowej pracy lub planujących w najbliższym czasie zmienić obecną jest wśród najmłodszej grupy badanych, czyli przedstawicieli pokolenia Z (ludzie urodzeni od roku 1995 do roku 2012). Aż 59 proc. z nich zapewnia, że chce to zrobić, pozostali nie mają takich zamiarów.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w najstarszej grupie. Wśród osób w wieku 55-65 lata, 80% nie poszukuje i nie planuje zmieniać pracy, co może wynikać z chęci spędzenia ostatnich lat aktywności zawodowej u jednego pracodawcy. Jednocześnie we wszystkich grupach wiekowych 40 proc. zauważyło, że oferowane w ogłoszeniach płace zmniejszyły się, a 46 proc. dostrzega, że liczba ofert pracy w ich specjalizacji jest mniejsza niż rok temu.
Chcemy pracować zdalnie
- To, co jest jednak warte podkreślenia, to fakt, że wymienione wcześniej 84 proc. badanych zaznacza teraz nie szuka aktywnie nowego pracodawcy, ale pomimo tego, jest otwarta na otrzymanie nowej, ciekawej propozycji, gdyby taka pojawiła się w najbliższych miesiącach. – wyjaśnia Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl. - Otwartość na propozycje zatrudnienia powoli, ale sukcesywnie wzrasta z roku na rok, wskazując na duży potencjał mobilności zawodowej Polaków. W nowej pracy badani dostrzegają szansę na uzyskanie lepszych warunków, większą stabilizację czy na zmianę zawodu na taki, który będzie bardziej odporny na zmiany rynkowe. Blisko 57 proc. osób deklaruje, że powodem poszukiwania pracy jest chęć zarabiania więcej, a ponad połowa wciąż zwraca uwagę czy firma umożliwia pracę zdalną lub hybrydową.
W ciągu ostatniego roku pracę zmieniło 17 proc. badanych, o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Prawie 27 proc. zaznacza, że ostatni raz zmieniało pracę ponad 10 lat temu, a 18 proc. - od 5 do 10 lat temu.
Zdj. ilustracyjne/Pixabay
Tomasz Wypych
Inne tematy w dziale Społeczeństwo