W środę Watykan ogłosił, że kobiety po raz pierwszy będą mogły wziąć udział w głosowaniu podczas nadchodzącego Synodu Biskupów. To efekt wysiłków papieża Franciszka o większą rolę kobiet w sprawach Kościoła rzymskokatolickiego.
Franciszek ustanawia nowe przepisy
Papież zwiększył również dopuszczalną liczbę świeckich, którzy będą uczestniczyć w Synodzie Biskupów, który odbędzie się w październiku przyszłego roku. Instytucja ta spotyka się, aby omówić ważne kwestie, takie jak m.in. sposób postępowania z rozwiedzionymi parami.
Zmiany w prawie kościelnym z 2021 roku
W 2021 roku Franciszek zmienił prawo kościelne, aby kobiety mogły czytać Biblię podczas mszy, służyć przy ołtarzu i rozdawać komunię - praktyki te są już powszechne w wielu krajach. Kobiety nadal jednak mają zakaz zostania diakonami.
Kobiety będą miały prawo głosu podczas spotkania biskupów
Zmiany zasad zostały upublicznione w środę, w dokumencie nakreślającym normy rządzące Synodem.
Większość uczestników spotkania pozostanie biskupami, jednak - zgodnie z nowymi normami zatwierdzonymi przez Franciszka - dodano dodatkowych 70 "członków niebędących biskupami". Spośród nich "żąda się, by 50 procent z nich stanowiły kobiety i by podkreślono także obecność młodych ludzi. Wskazano przy tym, że osoby te – jako członkowie – "będą miały prawo głosu".
Ponadto, według nowych norm, pięć zakonnic dołączy do pięciu duchownych, w celu reprezentowania zakonów — oni również będą mieli prawo głosu. Jak poinformował Watykan, papież może zdecydować o dodaniu również innych uczestników.
Protesty na rzecz zwiększenia roli kobiet w Kościele
W poprzednich synodach kobiety uczestniczyły jako jedynie audytorzy. Podczas spotkania w 2018 roku liderzy grup zajmujących się działalnością na rzecz zwiększenia roli kobiet w Kościele rzymskokatolickim zorganizowali protesty w Watykanie, domagając się, aby kobiety uczestniczące w spotkaniu otrzymały prawo głosu.
RB
(na zdjęciu: papież Franciszek / źródło: PAP/EPA)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo