Sudańskie paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) poinformowały w niedzielę nad ranem, że amerykańskie wojsko udanie ewakuowało sześcioma samolotami personel ambasady USA w Chartumie wraz z rodzinami.
Wielka ewakuacja w Sudanie
RSF "potwierdziły również pełną współpracę ze wszystkimi misjami dyplomatycznymi, zapewniając im wszelkie niezbędne środki ochrony i bezpieczny powrót do swoich krajów".
Pierwszą dużą operację ewakuacji ludności cywilnej ogłosiła w sobotę Arabia Saudyjska, która repatriowała 91 swoich obywateli i 66 obywateli innych krajów.
Od kilku dni także Korea Południowa i Japonia rozmieszczają swoje siły w sąsiednich krajach w celu ewakuacji swoich dyplomatów i obywateli z Sudanu, podjęcie podobnych kroków rozważa Unia Europejska.
Wojna domowa w Sudanie
Wcześniej sudańska armia poinformowała, że zgodziła się pomóc w ewakuacji drogą lotniczą obcokrajowców z Sudanu, gdzie od tygodnia trwają walki między wojskiem i paramilitarnymi RSF, w których zginęły setki osób. W sobotę, mimo zawartego w piątek trzydniowego zawieszenia broni wciąż dochodzi do sporadycznych potyczek - informują media.
Dyplomaci i obywatele Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Chin mają zostać ewakuowani z Sudanu drogą powietrzną, na pokładach wojskowych samolotów transportowych ze stolicy, Chartumu - ogłosiła jeszcze w sobotę sudańska armia.
Dowódca sił rządowych generał Abdel Fattah al-Burhan zgodził się umożliwić i zabezpieczyć ewakuację obywateli tych państw z Chartumu w "ciągu nadchodzących godzin" - przekazano w oświadczeniu armii. Dodano, że obywatele Arabii Saudyjskiej i Jordani opuszczają Sudan samolotami z lotniska w Port Sudan na wybrzeżu Morza Czerwonego, ok. 650 km na zachód od stoicy.
Oświadczenie wojsk rządowych pojawiło się po obietnicach przywódcy rywalizujących z nią Sił Szybkiego Wsparcia (RSF), Mohameda Hamdana Dagalo, znanego jako Hemedti, że otworzy lotniska do ewakuacji.
Burhan powiedział, że armia zapewnia bezpieczne trasy ewakuacji, ale niektóre lotniska, w tym w Chartumie i największym mieście Darfuru, Nyala, nadal ogarnięte są walkami - zaznacza agencja Reutera.
RSF zapewnił, że jest gotowy do częściowego otwarcia wszystkich lotnisk, aby umożliwić ewakuację, jednak nie jest do końca jasne, kto sprawuje nad nimi rzeczywistą kontrolę - pisze agencja AP.
Gorąca sytuacja w Sudanie
Sudańska armia poinformowała w piątek wieczorem, że zgadza się na trzydniowy rozejm w trwających od niemal tygodnia walkach. Wcześniej już kilkakrotnie strony konfliktu ogłaszały zawieszenie broni, ale za każdym razem działania zbrojne były szybko wznawiane.
Mimo zawieszenia broni, w sobotę w Chartumie co jakiś czas wybuchały strzelaniny, dochodziło też do nalotów lotniczych - relacjonuje BBC.
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że w Sudanie od początku walk między RSF a armią rządową zginęło 413 osób, a 3551 zostało rannych. Liczba ofiar śmiertelnych obejmuje co najmniej pięciu pracowników organizacji humanitarnych w kraju zależnym od pomocy.
KW
Od kilku dni Korea Południowa i Japonia rozmieszczają swoje siły w sąsiednich krajach w celu ewakuacji swoich dyplomatów i obywateli z Sudanu. Fot. PAP/EPA/JIJI PRESS
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka