Fot. Materiały prasowe/BGK
Fot. Materiały prasowe/BGK

Mały atom coraz bliżej: OSGE podpisało ważną umowę

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Banki BGK, Pekao S.A., PKO Bank Polski i Santander Bank Polska S.A. podpisały z ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) umowę o współpracy, której celem jest zapewnienie finansowania budowy floty małych reaktorów jądrowych BWRX-300 w Polsce.

Do podpisania umowy doszło w poniedziałek 17 kwietnia, w trakcie uroczystości w rezydencji ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Ogłoszono tam wsparcie finansowe amerykańskich instytucji finansowych – EXIM Banku oraz U.S. International Development Finance Corporation (DFC) dla planów OSGE.

Polska firma z realnym wpływem na SMR

Sygnatariusze umowy zadeklarowali współpracę nad przygotowaniem optymalnego modelu finansowania budowy reaktorów BWRX-300 i następnie zabezpieczeniem niezbędnego finansowania. Reaktory BWRX-300 są produkowane przez GE-Hitachi, Orlen Synthos Green Energy współfinansuje rozwój tej technologii, co daje polskiej firmie realny wpływ na proces projektowania małych reaktorów jądrowych.


– Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt i są gotowe wziąć udział w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju. Skala naszych inwestycji plasuje je wśród największych w kraju, ale grono partnerów, z którymi zamierzamy to zrobić, jest gwarancją sukcesu. Ta umowa pokazuje, że projekt jest bankowalny – mówi Jarosław Grodzki, przewodniczący Rady Nadzorczej ORLEN Synthos Green Energy.

Dekarbonizacja energetyki staje się realna

W umowie wskazano, że strony są świadome wyzwań, związanych z transformacją energetyczną Polski, a jednocześnie uznają, że projekt realizowany przez ORLEN Synthos Green Energy będzie miał duże znaczenie dla dekarbonizacji Polski. Energetyka oparta na atomie jest bezemisyjna, co w obliczu rosnących cen uprawnień emisyjnych jest kluczowym czynnikiem ekonomicznym i środowiskowym.

– Atom, jako stabilne, bezpieczne i niezależne od pogody źródło energii jest przyszłością polskiej energetyki. Doskonale rozumiemy jego rolę i potrzebę zwiększenia udziału atomu w naszym miksie energetycznym. Jako polski bank rozwoju chcemy angażować się w projekty, które zwiększą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo strategiczne naszego kraju, a także dają przemysłowi możliwość pozyskania taniej i zeroemisyjnej energii. Rozwój energetyki atomowej w Polsce, w tym poprzez technologię małych reaktorów jądrowych, jest kluczowym elementem dla osiągniecia tego celu – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu BGK - polskiego banku rozwoju.

Obejrzyj debatę redakcyjną Salon24.pl: Czy Mały atom ma sens?


OSGE rozpoczęło właśnie współpracę z amerykańskimi rządowymi instytucjami finansowymi – EXIM Bankiem oraz U.S. International Development Finance Corporation (DFC). EXIM i DFC to rządowe instytucje finansujące rozwój amerykańskiej gospodarki i ekspansję amerykańskich przedsiębiorstw. Wspierając wdrożenie technologii BWRX-300 w Polsce, instytucje te potwierdzają duży potencjał budowy reaktorów od GE-Hitachi na całym świecie, a jednocześnie wysyłają pozytywny sygnał dla innych podmiotów branży finansowej.

Znane są pierwsze lokalizacje SMR

Zapewnienie finansowania to ważny element realizacji planów OSGE budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, a zarazem kolejny obszar współpracy polsko-amerykańskiej, której celem jest wdrożenie technologii BWRX-300. 23 marca tego roku w Waszyngtonie podpisana została umowa na współfinansowanie rozwoju technologii BWRX-300. Dzięki tej umowie polska firma po raz pierwszy w historii jest stroną umowy na wykonanie projektu elektrowni jądrowej, uzyskując jednocześnie możliwość aktywnego udziału w procesie projektowania. Umowa ta umożliwi uzyskanie projektu uwzględniającego europejskie oraz polskie standardy i w efekcie szybsze rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy pierwszym w Polsce reaktorze SMR.

OSGE ogłosiło również pierwsze lokalizacje, w których powstać mają reaktory BWRX-300. To Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie (Oświęcim), Warszawa, Kraków-Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza oraz Tarnobrzeg-Stalowa Wola (Specjalna Strefa Ekonomiczna).

MM

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka