Andrzej Duda: "Naziści zmiażdżyli tamtą Rzeczpospolitą"
Podczas uroczystości w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, która odbywa się na placu Bohaterów Getta Warszawskiego prezydent wskazywał, że przedwojenna Rzeczpospolita była inna, niż ta, w której żyjemy dzisiaj. Jak wyjaśnił, była Rzeczpospolitą wielu narodów, zaś ówczesna Warszawa była drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem Żydów. Mieszkało w niej 350 tys. polskich obywateli narodowości żydowskiej.
Podkreślił przy tym, że przełom i załamanie relacji nadszedł w 1939 roku.
— Przyszli niemieccy naziści, zmiażdżyli tamtą Rzeczpospolitą nie tylko pod względem politycznym i państwowym, ale także i społecznym, dokonując dramatycznego rozcięcia społeczeństwa. Zniewolili wszystkich, ale spośród tych zniewolonych oznakowali i wydobyli tych, którzy byli częścią narodu żydowskiego, polskimi Żydami — powiedział prezydent.
"Symbol męstwa, determinacji, odwagi i woli walki"
Andrzej Duda oświadczył, że powstanie w getcie warszawskim jest dla niego "i dla nas potomnych symbolem męstwa, determinacji, odwagi i woli walki".
— Woli walki o wolność, woli samodecydowania o sobie. Niezwykłej szaleńczej odwagi, absolutnej determinacji — podkreślił prezydent.
— Nigdy nie wolno nam zapomnieć o męstwie i postawie polskich Żydów z warszawskiego getta. Nie tylko tych, którzy walczyli z bronią w ręku. Także tych z drugiej strony tego pomnika (...), którzy po prostu trzymając się murów, nie dawali się wywlec i woleli spłonąć, niż oddać się w ręce nazistów — mówił Andrzej Duda.
Andrzej Duda oddaje hołd bohaterom powstania
Prezydent mówił o wielkim bohaterstwie wspólnych dla Izraela i Polski bohaterów. Podkreślał przy tym, że wielu z tych, którzy przeżyli powstanie w getcie warszawskim, było później powstańcami w Powstaniu Warszawskim, walcząc razem z kolegami z polskiej szkolnej ławki, przeciw niemieckim nazistom o wolność, oddając za nią oraz za wolną Polskę życie.
Jak dodał, "te same osoby budowały później państwo Izrael, a ich bracia czy kuzyni byli w armii Andersa, stanowili trzon armii Izraela i zasiadali w Knesecie". Dodał, że ci sami ludzie budowali później również Polskę oraz, jak bohater powstania w getcie warszawskim Marek Edelman, walczyli by była wolna.
"Przetrwali ci, którzy stawiali opór" – wywiad dla Salon24.pl
Przy okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, na łamach Salonu24 ukazał się wywiad z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej Grzegorzem Berendtem.
RB
(na zdjęciu: prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim / źródło: PAP)
Czytaj dalej:
- Sprawa ukraińskiego zboża. KE gotowa poprzeć propozycje Polski
- Rosjanie szykują akcję sabotażową. "Przygotowania do wielkiej wojny z NATO"
- Jędraszewski szokuje na Wawelu. "Pomordowani pod Smoleńskiem"
- Zwłoki na granicy polsko-białoruskiej. Ochojska: Kolejna ofiara polityki PiS
- Z Putinem jest bardzo źle. Doniesienia o załamaniu nerwowym
Komentarze
Pokaż komentarze (46)