Kobieta pozująca na tle bramy byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. (fot. Twitter, PAP/Zbigniew Meissner)
Kobieta pozująca na tle bramy byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. (fot. Twitter, PAP/Zbigniew Meissner)

Kobieta zrobiła sobie wyzywające foto w Auschwitz. Apel muzeum

Redakcja Redakcja Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 80
Do mediów społecznościowych trafiło zdjęcie kobiety pozującej na tle bramy głównej byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zachowanie kobiety wywołało spore oburzenie wśród internautów. Do sprawy odnieśli się przedstawiciele muzeum.

Sesja zdjęciowa na tle bramy Auschwitz-Birkenau

Na Twitterze pojawiło się zdjęcie przedstawiające parę turystów, robiącą sobie zdjęcia na torach przed bramą byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Na fotografii widać uśmiechniętą kobietę pozującą przed towarzyszącym jej mężczyzną. 

Zdjęciem podzieliła się inna z obecnych na miejscu turystek.

— Dziś przeżyłam jedno z najbardziej wstrząsających doświadczeń w moim życiu. Niestety, wydaje się, że nie wszyscy uznali to za tak przejmujące — napisała na Twitterze.


Oburzenie internautów i komentarz muzeum Auschwitz

Wpis ten widziało już ponad 30 milionów osób i wywołał on duże poruszenie wśród internautów, którzy zarzucali pozującej kobiecie brak poszanowania dla powagi miejsca, jakim jest były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Sprawę skomentowali również przedstawiciele muzeum.

— Zdjęcia mogą mieć ogromną wartość emocjonalną i dokumentacyjną dla odwiedzających. Obrazy pomagają nam zapamiętać. Przyjeżdżając do muzeum Auschwitz, zwiedzający powinni pamiętać, że wkraczają na autentyczny teren byłego obozu, w którym zamordowano ponad milion osób. Uszanuj pamięć o nich — napisano.

Marsz żywych w Auschwitz

We wtorek na terenie muzeum Auschwitz odbył się Marsz Żywych. Wydarzenie to stanowi upamiętnienie dla ofiar Holokaustu. Udział w nim wziął m.in. prezydent Włoch Sergio Mattarella.

— Wobec nieludzkiej agresji Rosji przeciwko Ukrainie - która wciąż trwa - wspomnienie Holokaustu nadal stanowi ponadczasowe ostrzeżenie, którego zignorować nam nie wolno — powiedział.

Główna ceremonia odbywa się na podwyższeniu ustawionym za pomnikiem ofiar obozu, który stoi pomiędzy ruinami dwóch największych krematoriów i komór gazowych. Bierze z niej udział około 40 ocalałych z Holokaustu. Przed pomnikiem zgromadziło się też około 10 tys. uczestników Marszu, głównie młodych Żydów, ale także kilkuset polskich nastolatków.

Wpadka holenderskiej telewizji

Pod koniec marca informowaliśmy o wpadce na antenie holenderskiej telewizji RTL News, gdzie w materiale na temat systemu kolejowego w Holandii pokazano zdjęcia torów prowadzących do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Telewizja oraz redaktor naczelny postanowili przeprosić za "bolesną pomyłkę".

— To był błąd ludzki — przekazał redaktor naczelny RTL News.


Żydzi w obozie Auschwitz-Birkenau

Żydzi stanowili największą grupę deportowanych do Auschwitz oraz jego ofiar. Niemcy przywieźli ich tam ponad 1,1 mln. Zgładzili co najmniej 1 mln, z czego ok. 100 tys. jako więźniów obozu. Nie mniej niż 900 tys. zabili w komorach gazowych tuż po przywiezieniu. 

Według historyków z Muzeum Auschwitz do początku 1942 r. Niemcy deportowali do obozu wyłącznie Żydów przywożonych w stosunkowo niedużej liczbie razem z innymi więźniami, głównie Polakami, którzy stanowili do połowy 1942 r. większość stanu liczbowego. 

Od 1942 r. w wyniku włączenia KL Auschwitz do procesu masowej zagłady Żydów, liczba deportowanych do obozu zaczęła gwałtownie wzrastać. W 1942 r. przywieziono około 197 tys. Żydów, w 1943 r. około 270 tys., a w 1944 r. ponad 600 tys. – łącznie blisko 1,1 mln. Spośród nich wybrano jako zdolnych do pracy około 200 tys. osób i osadzono w obozie. 

RB

(na zdjęciu: Kobieta pozująca na tle bramy byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. (fot. Twitter, PAP/Zbigniew Meissner)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj80 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (80)

Inne tematy w dziale Kultura