(Galeria Mokotów w Warszawie. Fot. commons.wikimedia.org)
(Galeria Mokotów w Warszawie. Fot. commons.wikimedia.org)

Handel w niedziele. Ziobro bierze się za nielegalne praktyki

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Coraz częściej właściciele sklepów starają się ominąć zakaz handlu w niedziele. Otwierają w placówkach m.in. biura podróży czy kluby czytelnika. Nielegalne praktyki postanowił ukrócić minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który wniósł kasacje od wyroków uniewinniających właścicieli sklepów.

Zakaz handlu w niedziele. Właściciele starają się omijać prawo

W Polsce zakaz handlu w niektóre niedziele wprowadzony został w 2018 roku. Dwa lata później zakaz objął prawie wszystkie niedziele (z wyjątkiem: ostatniej niedzieli stycznia, ostatniej niedzieli kwietnia, ostatniej niedzieli czerwca, ostatniej niedzieli sierpnia, jednej niedzieli bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Wielkanocy, dwóch niedziel bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia).

Zdaniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, zakaz stanowi kwestię ważną społecznie. "Może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych (...). Wolna od pracy niedziela daje wszystkim członkom rodziny możliwość wspólnego odpoczynku i przywraca jej pierwotny sens związany ze świętowaniem tego dnia". 

Decyzja o zakazie handlu w niedziele nie spodobała się wszystkim. Wielu sprzedawców starało się obchodzić przepisy i dopisywało m.in. do profilu placówki handlowej, działalność związaną z obsługą przesyłek. Przepisy zostały jednak uszczelnione, a możliwości do obejścia ograniczeń jest coraz mniej. 


Pomysłowość właścicieli sklepów 

Właściciele sklepów się nie poddają i wymyślają coraz to inne sposoby na ominięcie zakazu handlu w niedziele. Zakładają oni w swoich placówkach m.in. biura podróży, kluby czytelnika, punkty informacji turystycznej, a także wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Wiadomoscihandlowe.pl opisują sprawę trzech prawomocnych wyroków, które zapadły na południu kraju. Właściciele sklepów spożywczych oraz alkoholowych omijali zakaz handlu rozszerzając zakres działalności placówek. W końcu jednak na nielegalne praktyki uwagę zwróciły sądy rejonowe, które uznały, że było to działanie bezprawne. 

Sądy okręgowe (druga instancja) uchylił jednak wyroki. Przeciwko uniewinnieniu przedsiębiorców protestował Główny Inspektor Pracy. Sprawą zajął się prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który wniósł kasacje do wspomnianych wyroków sądów okręgowych. 

– W kasacjach podnoszono m.in. że sądy odwoławcze dokonały błędnej wykładni przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, wskutek czego uniewinnione zostały osoby, które wbrew zarówno literalnemu brzmieniu, jak i wykładni celowościowej przywołanego przepisu, powierzały w niedziele pracę pracownikom, mimo iż prowadzone przez nie placówki handlowe nie spełniały żadnego z wyjątków, o których stanowi ustawa – wyjaśnił rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl. 

Prokuratura wyjaśnia, że kluczowe w kontekście wyjątków od tzw. zakazu handlu jest to, która działalność jest dominująca w danym przypadku. Sprawy mają być teraz ponownie rozpatrzone. 

Niedziele handlowe 2023 

O tym, w które niedziele sklepy objęte ograniczeniem sprzedaży mogą swobodnie działać, informuje artykuł 7. ustawy przyjętej przed pięcioma laty.

W 2023 roku były już dwie niedziele handlowe, które wypadły 29 stycznia oraz 2 kwietnia. Następne przypadają odpowiednio: 30 kwietnia. Następne będą mieć natomiast miejsce 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia oraz 24 grudnia.

MP

(Galeria Mokotów w Warszawie. Fot. commons.wikimedia.org)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (23)

Inne tematy w dziale Gospodarka