W poniedziałek odbyć się miał pierwszy lot testowy statku kosmicznego Starship firmy Elona Muska – SpaceX. Start został jednak przełożony w związku z problemami z pierwszym stopniem rakiety Super Heavy. Starship to najpotężniejsza kiedykolwiek zbudowana rakieta, która w przyszłości miałaby stanowić klucz do wypraw ludzi na Księżyc i Marsa.
SpaceX w ostatniej chwili przełożyło testowy lot Starshipa
Próbę Starship i Super Heavy odłożono na zaledwie kilkanaście minut przed planowanym startem. Powodem były problemy z utrzymaniem ciśnienia w rakiecie. Nie podano nowej daty startu. Elon Musk na Twitterze przekazał, że ponowna próba podjęta zostanie "za kilka dni". Szef SpaceX jeszcze przed startem ostrzegał, że poniedziałkowa próba może się nie powieść, a szanse na udany lot orbitalny w tym roku ocenił na 80 procent.
— Zawór ciśnieniowy wydaje się być zamrożony, więc jeśli nie zacznie wkrótce działać, startu dziś nie będzie — napisał Elon Musk. — Dużo się dziś nauczyliśmy, teraz trwa wyładunek propelentu, ponowna próba za kilka dni — dodał.
SpaceX ustala kolejny termin startu
Podczas transmisji telewizyjnej przedstawiciele SpaceX zapowiadali, że do ponownego przygotowania rakiety do lotu potrzeba co najmniej 48 godzin.
Firma na Twitterze poinformowała, że dyskutowany jest nowy termin startu.
— Wycofujemy się z dzisiejszej próby lotu; zespół pracuje nad kolejną dostępną okazją — przekazano.
— W przypadku testu takiego jak ten, sukces jest mierzony tym, jak wiele możemy się nauczyć, co wpłynie na zwiększenie prawdopodobieństwa sukcesu w przyszłości, gdy SpaceX będzie błyskawicznie rozwijać Starship — pisze SpaceX na Twitterze.
Starship – najpotężniejsza rakieta na świecie
Poniedziałkowy lot z kosmodromu SpaceX w Teksasie miał być pierwszą pełną próbą Starship, statku kosmicznego, który ma zabrać ludzi na Księżyc w ramach misji NASA Artemis III, a według planów szefa SpaceX Elona Muska - także na Marsa. To najpotężniejsza zbudowana dotąd rakieta, w zamierzeniu kilkakrotnie przewyższająca siłę nośną największej rakiety SLS NASA. Ma mieć zdolność do wyniesienia w kosmos 100-tonowych ładunków (możliwości SLS - to 27 ton).
— Wkraczając na nowe terytorium, doceniamy wsparcie i zachętę, jakie otrzymaliśmy od tych, którzy podzielają naszą wizję przyszłości, w której ludzkość odkrywa gwiazdy! — napisano na profilu SpaceX.
Na Twitterze firmy udostępniono również film, który opisano jako "droga do pierwszego zintegrowanego testu lotniczego Starshipa". W materiale pokazano udokumentowanie testy rakiety, które się nie powiodły.
Szósta misja załogowa SpaceX
Na początku marca rakietą Falcon 9 firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecieli astronauci z Kennedy Space Center NASA.
Była to już szósta misja załogowa SpaceX. Załoga składała się z astronautów NASA: dowódcy misji Stephena Browena, pilota Warrena Hoburga, arabskiego astronauty Sultana Al Neyadiego i rosyjskiego kosmonauty Andrieja Fediajewa. Rakieta Falocn 9 ma wynieść kosmonautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Start nastąpił około godziny 6:34 czasu polskiego. Podróż do celu trwała około 25 godzin.
RB
(na zdjęciu: rakieta Starship firmy SpaceX / źródło: Twitter)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Technologie