W poniedziałek była kanclerz Angela Merkel otrzyma z rąk prezydenta Niemiec Franka Waltera Steinmeiera najwyższe niemieckie odznaczenie za zasługi – Krzyż Wielki Specjalnego Wykonania. Zdaniem krytyków, m.in. think tanku Republic21, 16-letnie rządy Merkel były pełne politycznych błędów wobec Rosji i Putina - zauważa w niedzielę portal ZDF.
Dodaje, że źle oceniana jest również polityka energetyczna byłej kanclerz, której wynikiem jest zbyt pospieszne wycofanie się Niemiec z energetyki jądrowej, a także polityka migracyjna.
Angela Merkel zostanie odznaczona najwyższym niemieckim orderem
Jak przypomina ZDF, Krzyż Wielki Specjalnego Wykonania za zasługi cywilne dla RFN w 1954 roku otrzymał Konrad Adenauer, a w 1998 roku - Helmut Kohl. 17 kwietnia 2023 roku odznaczenie otrzyma po raz pierwszy kobieta - Angela Merkel.
Steinmeier uhonoruje w ten sposób 16-letnią kadencję Merkel, która urodziła się jako córka pastora i była pierwszą kobietą oraz pierwszą osobą ze Wschodnich Niemiec, piastującą urząd kanclerza – przypomina ZDF i zauważa: „Kryzys uchodźczy, zmiany klimatyczne, aneksja Krymu przez Rosję były głównymi tematami jej urzędowania. Zdaniem krytyków, były też wielką porażką Angeli Merkel”.
"Najgorszy błąd polityki zagranicznej RFN"
„Nie bez powodu polityka Merkel wobec Rosji jest określana jako najgorszy błąd polityki zagranicznej w historii Republiki Federalnej Niemiec” – stwierdził Andreas Roedder z think tanku Republic21 w programie ZDF „Berlin direkt”. „Co prawda po aneksji Krymu należało negocjować z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, np. w ramach porozumienia mińskiego. Jednak prawdziwy błąd polegał na dalszym zaufaniu wobec Putina, nawet jeśli wszystkie widoczne sygnały wskazywały, że tak nie powinno się dziać” – podkreślił Roedder.
„Niewłaściwa była również polityka energetyczna Merkel i pospieszne wycofywanie się z energetyki jądrowej. A polityka migracyjna i pamiętne zdanie Merkel +Damy radę+, doprowadziły do największego chaosu w historii niemieckiej polityki” – dodał ekspert ds. integracji, Ahmad Mansour.
Zdaniem Roeddera, dziedzictwo kanclerz Merkel jest „problematyczne”. „Uważam, że błędem jest przyznanie tego Krzyża Wielkiego Angeli Merkel teraz, półtora roku po zakończeniu jej kadencji” – podkreślił.
„To był długa, 16-letnia praca kanclerz przy różnych konstelacjach rządowych, także z poważnymi światowymi kryzysami. Merkel trzymała w jedności kraj i Europę, a jej polityka zawsze była oparta na zasadach. Myślę, że to usprawiedliwia taki dowód uznania” – przekonywał z kolei przewodniczący CDU Armin Laschet.
Bronił też polityki Merkel wobec Rosji. „Od czasu aneksji Krymu wielokrotnie podejmowano próby deeskalacji konfliktu. Zawsze lepiej jest rozmawiać, niż ruszać na wojnę. Putin nadużył tej polityki (...). Porozumienie mińskie zapobiegło wybuchowi wojny” – dodał Laschet.
ZDF przypomina, że Merkel jest krytykowana również za politykę klimatyczną czy brak cyfryzacji w Niemczech.
„Liczne konflikty z jej rodzimą partią, CDU, znalazły odzwierciedlenie także w ceremonii wręczenia odznaczenia, która będzie mieć miejsce w poniedziałkowy wieczór” – zauważa ZDF. Wśród 20 gości, których Merkel mogła zaprosić na uroczystość i kolację, znaleźli się m.in. piłkarz Juergen Klinsmann i aktor Ulrich Matthes, a także bliskie współpracowniczki Merkel. Z polityków SPD zaproszony został były wicekanclerz Franz Muentefering i następca Merkel - Olaf Scholz. „Zabrakło wśród gości osób z obecnego kierownictwa CDU, jak choćby lidera partii Friedricha Merza” – konstatuje ZDF.
SW
fot. Wikimedia Commons, Kremlin.ru, CC BY 4.0
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka