Rosyjski sąd uznał, że zamrożenie aktywów Volkswagena w Rosji było niezgodne z prawem. Fot. Pixabay/	PAP/EPA/SERGEY KARPUHIN/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL/Canva
Rosyjski sąd uznał, że zamrożenie aktywów Volkswagena w Rosji było niezgodne z prawem. Fot. Pixabay/ PAP/EPA/SERGEY KARPUHIN/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL/Canva

Zwrot akcji w rosyjskim sądzie. Orzeczenie ws. aktywów Volkswagena

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Sąd w Niżnym Nowogrodzie (Rosja) uznał, że zamrożenie aktywów Volkswagena w Rosji było niezgodne z prawem. To zaskakujące rozstrzygnięcie rosyjskiego sądu – podaje „Rzeczpospolita”.

GAZ kontra Volkswagen

Przypomnijmy, że aktywa Volkswagena, których niemiecka grupa usiłuje się pozbyć od wielu miesięcy, zostały wcześniej zamrożone na wniosek rosyjskiego GAZ-u. GAZ (Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod) to rosyjska grupa samochodowa, do niedawna biznesowy partner Volkswagena w Rosji, producent aut o tej samej nazwie. To GAZ-owi zlecono produkcję pojazdów Volkswagena w fabryce w Niżnym Nowogrodzie.

Rosyjscy sędziowie uznali, że nie ma podstaw by uznać, że niemiecki producent samochodów będzie próbował uchylić się od zobowiązań finansowych wynikających z dwóch pozwów GAZ. Wniosek GAZ-u został złożony w sądzie jeszcze przed tym, jak niemiecka firma zawiesiła działalność w Rosji w sierpniu 2022 roku. 

Rosyjski sąd arbitrażowy po stronie niemieckiego Volkswagena

W marcu 2023 GAZ przekonał sąd do zamrożenia aktywów Volkswagena na czas trwania postępowania sądowego. Już 3 kwietnia Regionalny Sąd Arbitrażowy w Niżnym Nowogrodzie uchylił środek tymczasowy. A w czwartek 13 kwietnia w ostatecznym orzeczeniu uznał, że zamrożenie aktywów VW było niezgodne z prawem. 

„Obecnie nie ma podstaw, by sądzić, że pozwani uchylaliby się od wykonania orzeczenia sądu (w przypadku wydania go na korzyść powoda) oraz, że ich stan majątkowy uniemożliwiłby im wykonanie tego orzeczenia” - cytuje uzasadnienie rosyjskiego sądu agencja Interfax.


Czego GAZ chciał od Volkswagena

GAZ domagał się od Volkswagena 15,6 mld rubli odszkodowania po tym, jak Niemcy zakończyli umowę produkcyjną w sierpniu 2022 roku. To około 193,1 mln dolarów, czyli około 810 mln złotych.

W kolejnym pozwie GAZ domagał się 28,4 mld rubli z powodu strat związanych z zakończeniem przez Volkswagena dostaw silników. To około 351,5 mln USD/około 1 mld 472 mln złotych.


Niemcy: Wierzymy w obiektywność wymiaru sprawiedliwości

Niemiecka firma podkreśla, że partnerstwo z GAZ-em zakończyło się na „obustronnie korzystnych warunkach”.

„Wierzymy w obiektywność wymiaru sprawiedliwości, który weźmie pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy i podejmie decyzję na naszą korzyść” – czytamy w oświadczeniu Volkswagena. Niemiecki gigant samochodowy od miesięcy przygotowuje się do sprzedaży rosyjskich aktywów. Chce się pozbyć między innymi nowoczesnej fabryki Kałudze, która rocznie może wyprodukować 225 tysięcy pojazdów.

Volkswagen oczekuje obecnie zgody rządu na tę transakcję – podaje „Rzeczpospolita”.

KW

Źródło zdjęcia: Rosyjski sąd uznał, że zamrożenie aktywów Volkswagena w Rosji było niezgodne z prawem. Fot. Pixabay/ PAP/EPA/SERGEY KARPUHIN/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL/Canva


Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Polityka