Od czwartku (13 kwietnia) wojewoda zachodniopomorski wprowadzi na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Decyzję przekazał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu
Komunikat w sprawie czasowego zakazu przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu szef MSWiA wydał w środę.
"W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne" - podkreślił minister.
Strategiczne znaczenie obiektu
Jak przypomniał, w gazoporcie w Świnoujściu odbierany jest gaz ziemny w ilości odpowiadającej ok. 30 proc. krajowego zużycia, a obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków.
"Doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom. Mając na uwadze powyższe, poleciłem wojewodzie zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności" - dodał Kamiński.
Gazoport w Świnoujściu
Terminal w Świnoujściu może rocznie regazyfikować, czyli przekształcić gaz skroplony do formy, w jakiej jest dostarczany odbiorcom tak, by trafiało do nich 6,2 mld metrów sześciennych rocznie. Nadal jednak trwa rozbudowa i już wkrótce przepustowość zwiększy się do 8,3 mld metrów sześciennych, zapewniając 40% potrzeb odbiorców w Polsce.
Dotychczas do terminala Gazoportu w Świnoujściu dostarczono 22 mld metrów sześciennych gazu.
Warto dodać, że w Świnoujściu powstaje również trzeci zbiornik i nowe nabrzeże, co pozwoli przyjmowanie dostaw nie tylko z dużych tankowców, ale również z mniejszych jednostek. W tym roku ma odbyć się co najmniej 60 dostaw LNG. Do 2025 roku, skroplony gaz będzie przewozić osiem statków, dostarczając go łącznie 560 tys. ton, czyli 800 mln metrów sześciennych.
MP
(Gazoport w Świnoujściu. Fot. commons.wikimedia.org)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo