Ubezpieczenie od utraty dochodu. Coraz większe zainteresowanie w Polsce
Z ochrony ubezpieczeniowej korzystają głównie przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów, m.in. lekarze, informatycy, prawnicy, artyści, czy marynarze. Polisa zapewnia wypłatę do 65 proc. przychodów po wypadku lub w związku z chorobą, jeżeli stan zdrowia uniemożliwia ubezpieczonej osobie wykonywanie dotychczasowej pracy. – I trudno się dziwić, że staje się coraz bardziej popularna - wyjaśnia Salon24 Rajmund Rusiecki, Wiceprezes Zarządu w Leadenhall Insurance.
Polisa rekompensuje dochód z podstawowego źródła utrzymania, jeżeli ubezpieczona osoba utraciła go wskutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Produkt kierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorców i samozatrudnionych, dla których niezdolność do pracy oznacza konieczność utrzymania się za najniższe, niewystarczające świadczenie z ZUS-u.
– Dla poszkodowanego, np. przedsiębiorcy, który zanim stracił możliwość wykonywania zawodu zarabiał 15 tys. zł miesięcznie, zasiłek ok. 2 tys. zł oznacza kilkusetprocentowy spadek przychodów. I problemy finansowe po krótkim czasie – tłumaczy wiceprezes Rajmund Rusiecki.
Co zabezpiecza polisa od utraty dochodu
Podstawowym ryzykiem, które zabezpiecza polisa, jest całkowita czasowa niezdolność do pracy, czyli stan, który nie wyklucza powrotu do zawodu. Standardowo świadczenie w wysokości do 65 proc. średnich miesięcznych przychodów z ostatniego roku można otrzymywać do 2 lat. Ochrona może także zabezpieczyć dożywotnią niezdolność do pracy – w tym przypadku ubezpieczenie zapewnia wypłatę w wysokości np. 10-krotności rocznych przychodów. Osobnym elementem polisy może być zabezpieczenie najbliższych poszkodowanego na wypadek jego śmierci lub inwalidztwa. - Podczas zakupu ochrony należy zwrócić uwagę nie tylko na wartość świadczenia, które będzie można otrzymać po szkodzie. Warto także dopytać m.in. o to, jak ubezpieczyciel definiuje „niezdolność do pracy” – radzi wiceprezes Rajmund Rusiecki.
Szacuje się, że w 2026 roku wartość światowego rynku ubezpieczeń od utraty dochodu przekroczy 46 mld dolarów, a Europa, w tym nasz kraj, odegra kluczową rolę w jego rozwoju.
Tomasz Wypych
źródło zdjęcia: PAP/Marcin Bielecki
Czytaj dalej:
- Ogromny pożar w Hamburgu. Toksyczna chmura nad miastem, ewakuowano mieszkańców
- Wyciekły ściśle tajne dokumenty o wojnie na Ukrainie. Śledztwo na wniosek Pentagonu
- To koniec. Rozpadł się związek wokalistki Taylor Swift i aktora Joe Alwyna
- Nie żyje brat Wojtka Sokoła. "Będę bardzo tęsknił"
- Real Madryt bez szans na mistrza Hiszpanii. Niespodziewana porażka z Villarrealem
Komentarze
Pokaż komentarze (4)