Chińskie wojsko ćwiczy okrążanie Tajwanu podczas trzydniowych ćwiczeń wojskowych. Tajwańskie ministerstwo obrony powiedziało, że 71 chińskich samolotów wojskowych i dziewięć okrętów wojennych przekroczyło w sobotę na chwilę dzielącą ChRL od Tajwanu linię mediany Cieśniny Tajwańskiej.
Chińskie manewry wokół Tajwanu
Pekin - który postrzega Tajwan jako separatystyczną prowincję Chin - nazwał operację "surowym ostrzeżeniem" dla rządu wyspy. Ćwiczenia rozpoczęły się kilka godzin po powrocie prezydent Tsai Ing-wen z podróży do Stanów Zjednoczonych.
Trzydniowa operacja Chin wokół Tajwanu - nazwana "Zjednoczonym ostrym mieczem" - potrwa do poniedziałku, powiedziało Dowództwo Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA). Artyleria rakietowa dalekiego zasięgu, niszczyciele morskie, łodzie rakietowe, myśliwce sił powietrznych, bombowce, zagłuszacze i tankowce zostały rozmieszczone przez chińskie wojsko w Cieśninie Tajwańskiej.
Jeden z okrętów wystrzelił salwę ze swojego pokładu, gdy płynął w pobliżu wyspy Pingtan, najbliższego punktu Chin w stosunku do Tajwanu - podał Reuters.
"Chińskie manewry to poważne zagrożenie dla pokoju, stabilności i bezpieczeństwa regionu; rząd w Pekinie jako pretekst do ich przeprowadzenia wykorzystał wizytę prezydent Tajwanu Tsaj Ing-wen w USA, podczas której spotkała się w czwartek ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym" - podano w oświadczeniu ministerstwa obrony w Tajpej.
Wizyta prezydent Tajwanu w USA
Prezydent Tsai powiedziała w sobotę, że jej rząd będzie kontynuował współpracę z USA i innymi demokracjami, ponieważ wyspa stoi w obliczu "ciągłego autorytarnego ekspansjonizmu" ze strony Chin.
ChRL wcześniej groziła Tajwanowi konsekwencjami za to spotkanie i wielokrotnie krytykowała kontakty Tsaj z amerykańskimi urzędnikami. W ubiegłym roku chińska armia przeprowadziła wokół Tajwanu ćwiczenia na bezprecedensową skalę w odwecie za wizytę ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Ćwiczenia, największy od lat pokaz siły Chin, obejmowały rozmieszczenie odrzutowców i okrętów wojennych oraz wystrzelenie rakiet balistycznych.
Chiny chcą przejąć kontrolę nad Tajwanem
Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a rząd w Tajpej zapowiada obronę wolności i demokracji.
Tajwańskie ministerstwo obrony powiedziało, że odpowie na ćwiczenia Chin "ze spokojem, racjonalnie i poważnie", opierając się na zasadzie "nie eskalowania konfliktów, ani nie wywoływania sporów w celu obrony naszej narodowej suwerenności i bezpieczeństwa".
ja
(Zdjęcie: Niszczyciel klasy 052DL typu Suzhou chińskiej marynarki wojennej, fot. PAP/EPA)
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka