Złowrogie skutki pandemii dotknęły również rynek sztuki. Najnowszy raport Art Basel i UBS pokazuje, jak wyglądała sytuacja w 2022 roku – informuje „Rzeczpospolita”.
Rynek sztuki pandemii. I po pandemii
W 2020 roku spadek rynku sztuki wyniósł 22 proc. wobec 2019 roku. Wpływ na to miała pandemia. W 2022 roku sytuacja uległa zmianie - światowy rynek dzieł sztuki poprawił się o 3 proc. Wzrósł do 67,8 mld dolarów. To poziom sprzed pandemii – wynika z raportu międzynarodowego dorocznego targu dzieł sztuki w Bazylei Art Basel i szwajcarskiego banku UBS (raport Art Basel i UBS)
Czynnikiem napędzającym wzrost rynku był nadal segment luksusu – czytamy w raporcie.
Rynek sztuki pandemiczne tąpniecie ma za sobą – najgorszy był 2020 rok. Kolejne lata to stopniowy wzrost: 2021 - o 19 proc. do 37,3 mln; 2022 - o 1 proc. do 37,8 mln. Pomogła sprzedaż przez galerie i dealerów.
Wielkość przychodów z aukcji sektora publicznego zmalała o 1 proc. do 26,8 mld dolarów. Urosła sprzedaż dzieł sztuki o wartości ponad 10 mln dolarów. Wzrosły też przychody marszandów. I to aż o 7 proc. - do 37,2 mld dolarów. Sprzedaż online zmalała o 17 proc. wobec 2021 roku – podaje „Rzeczpospolita”.
Rynek sztuki w Chinach. Polityka "Zero COVID" zaszkodziła
Raport uwzględnia również dynamikę rozwoju rynku w poszczególnych krajach. Okazuje się, że polityka „zero COVID” była niekorzystna dla Chin. Państwo Środka spadło na 3. miejsce najważniejszych rynków - chiński rynek zmalał do 17 proc. - do 11,1 mld dolarów.
USA i Wielka Brytania – to najsilniejsze państwa jeśli idzie o rynek sztuki. Rynek amerykański poprawił się o 2 proc. do 45 proc. udziału w światowym rynku. Obroty 30,2 mld dolarów są największe w historii.
Niżej lokuje się Francja.
Rynek sztuki na świecie. Kolekcjonerzy optymistami
W galeriach dominowały obrazy, rzeźby i prace na papierze. Rośnie jednak udział cyfrowych dzieł sztuki: filmów i wideo.
W 2021 roku galerie uzyskały średnio po 31 proc. przychodów za prace jednego najwyżej cenionego artysty; prace trzech najlepszych zapewniły 51 proc. przychodów.
Z ankiety wynika, że 77 proc. kolekcjonerów jest pewna dalszego wzrostu rynku sztuki, większość będzie chciała też kupować dzieła sztuki – informuje „Rz”.
KW
Złowrogie skutki pandemii dotknęły również rynek sztuki. Fot. Pixabay
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Kultura