Trwa seria ataków na pomniki Jana Pawła II. Głos w tej sprawie zabrał autor reportażu o świętym - Marcin Gutowski, który w swoim wpisie zaatakował biskupów i polityków. Na jego wpis odpowiedział szef portalu tvp.info Samuel Pereira. Między Gutowskim a Pereirą doszło do wymiany zdań.
Ataki na pomniki Jana Pawła II
W niedzielę informowaliśmy o incydencie w Łodzi. Nieznani sprawcy pofarbowali pomnik św. Jana Pawła II farbą - ręce na czerwono i twarz na żółto. Na granitowym cokole namalowano z kolei napis "maxima culpa". To nawiązanie do tytułu książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa – Jan Paweł II wiedział".
W poniedziałek z kolei nieznani sprawcy oblali czerwoną substancją pomnik św. Jana Pawła II stojący przed Bazyliką Konkatedralną w Stalowej Woli.
Gutowski komentuje incydent
Do niedzielnego ataku na Twitterze odniósł się Marcin Gutowski, autor głośnego reportażu o Janie Pawle II "Franciszkańska 3". Postanowił on w swoim wpisie zaatakować biskupów oraz polityków, którzy "w blasku fleszy" zajęli swoje stanowisko.
"Głupiec-prowokator wymazał farbą figurę. Z miejsca zjawili się tam politycy i biskupi , żeby zająć stanowisko w blasku fleszy. Do Skrzywdzonych żaden się nie wybrał. Jak przez ostatnie 60 lat. Tak zaczął się w Polsce Wielki Tydzień, wspomnienie cierpiącego, opuszczonego, pomiatanego przez władzę polityczną i religijną Chrystusa. Tak, był ktoś taki w tej religii…" – napisał.
Pereira odpowiada. "Jezus był szkalowany przez okupantów"
Na wpis Gutowskiego zareagował szef portalu tvp.info Samuel Pereira. Dziennikarz stwierdził, że Jezusa też prześladowali "okupanci" i "tajni współpracownicy".
"Gdybyś poczytał trochę o historii życia Jezusa, to wiedziałbyś, że był szkalowany przez okupantów i ich tajnych/jawnych współpracowników. Czyli podobnie jak Jan Paweł II za życia przez towarzystwo, które stało za założeniem TVN" – stwierdził.
"Panie Samuelu, nie znamy się, jak się zdaje. Coś tam czytałem. Na tyle dużo, żeby zrozumieć, że nie wszystko, a zwłaszcza nie tę historię, da się sprowadzić do partyjnej gierki. To coś więcej, serio. A Skrzywdzeni są ważniejsi niż urojeni zdrajcy, konfidenci i wrogowie. Do tego jednak trzeba zrozumieć, że nie wszystko jest polem politycznej wojny i nie wszystkich da się do niej zaprząc. Na Wielkanoc życzę Panu spojrzenia na tę historię przez pryzmat człowieka, nie politycznych interesów. I otwarcia na prawdę" – odparł dziennikarz TVN24.
W dalszej części dyskusji Pereira ocenił, że w reportażu "Bielmo" "zostały wykazane kłamstwa, więc teraz czas na przeprosiny". Gutowski z kolei poprosił o wskazanie tych kłamstw. "A co do szczucia i szalonej krucjaty, to 'ciekawa' opinia, zwłaszcza że z pana strony" – dodał.
Fala krytyki po reportażu "Franciszkańska 3"
6 marca w TVN 24 został wyemitowany reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3", w którym opisane zostały przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca i reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego publicysty Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział”.
Metody pracy oraz ustalenia pracownika TVN 24 oraz Overbeeka spotkały się z krytyką historyków Kościoła zajmujących się analizą metod działań SB wobec duchownych. Jak ujawnił dr Marek Lasota autorzy materiału nie zwrócili się do kurii krakowskiej o dostęp do materiałów źródłowych na temat wspomnianych w reportażu duchownych.
Z krytyką spotkały się również wnioski autorów dotyczące materiałów SB. Historycy Kościoła zwracają uwagę także, iż przywoływane przez autorów reportażu doniesienia zostały ocenione przez SB jako pozbawione jakiejkolwiek wartości merytorycznej i nie zostały przez nich wykorzystane. „SB przykładała dużą wagę do sprawdzania informacji, by wykluczyć grę informatora z bezpieką, a więc celowe wprowadzanie jej w błąd” – ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Filip Musiał, autor badań dotyczących metod działań służb specjalnych PRL.
9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę", której obiektem jest papież Jan Paweł II.
MP
(Wymiana zdań między Gutowskim a Pereirą. Fot. Twitter/@MarcinGutowski, @SamPereira_)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Kultura