Obrońcy papieża na ulicach miast. Tłumy w Warszawie na Marszu Pamięci

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 125
Marsze w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II przejdą ulicami całego kraju. O godzinie 11 ruszył pochód w Warszawie. Marsze papieskie w obronie Karola Wojtyły odbędzie się również m.in. w Krakowie.

W Wadowicach państwowe uroczystości

W niedzielę mija 18. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Z tej okazji w całym kraju w wielu miastach Polski odbędą się marsze wdzięczności za pontyfikat papieża, koncerty, debaty i czuwania modlitewne, w czasie których będzie przypominane jego nauczanie.

Na wadowickim rynku o 17.30 rozpocznie je wspólna modlitwa. - Pół godziny później zabrzmi muzyka. Rozpocznie się widowisko artystyczne "Nie zastąpi Ciebie nikt" – wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci – powiedziała Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu.

Można będzie wysłuchać tradycyjnych pieśni i piosenek religijnych związanych z papieżem, m.in. "Czarna Madonna" czy "Abba, Ojcze". Wystąpią: Janusz Radek, Edyta Górniak, Mateusz Ziółko, Alicja Węgorzewska, Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Magda Anioł, Łukasz Zagrobelny i Mała Armia Janosika. Transmisję koncertu przeprowadzi I program TVP.

Upamiętnienie rocznicy zwieńczy o godz. 20.00 uroczysta msza w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

W wydarzeniach w Wadowicach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i szef PiS Jarosław Kaczyński.


Narodowy Marsz Papieski w Warszawie

Warszawski marsz w ramach Narodowego Marszu Papieskiego wyruszył  o godz. 11.00 z Ronda Dmowskiego,  a następnie przejdzie ul. Marszałkowską i Królewską przez plac Piłsudskiego pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza święta.


- Ruszymy, mam nadzieję, z papamobile na początku i z ułanami, którzy będą nam asystować, z bractwem kurkowym, z relikwiami św. Jana Pawła II. Będziemy szli do Pl. Zamkowego, gdzie czekają niespodzianki: Te Deum na zakończenie zaśpiewa pan Marek Bałata, a jest to doświadczenie nietuzinkowe, więc bardzo zapraszamy - powiedziała PAP.PL Małgorzata Żaryn, współorganizatorka Narodowego Marszu Papieskiego.

Nad bezpieczeństwem marszu czuwa policja.


W Warszawie można będzie też bezpłatnie zwiedzić Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. O godz. 16.00 w archikatedrze warszawskiej odbędzie się koncert pasyjny "Ave crux" w wykonaniu Warszawskiego Chóru Papieskiego im. św. Jana Pawła II pod dyrekcją Zofii Borkowskiej. W parafii Wszystkich Świętych o 20.30 zaplanowane jest czuwanie przy poezji św. Jana Pawła II z udziałem aktorów.


W Krakowie "Marsz w obronie św. Jana Pawła II"

W Krakowie o godz. 13.15 przed bazyliką św. Floriana, gdzie Karol Wojtyła był wikariuszem, rozpocznie się "Marsz w obronie św. Jana Pawła II", organizowany przez europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego. Pochód przejdzie przez pl. Jana Matejki, ul. Floriańską, Rynek Główny, ul. Grodzką przed budynek kurii przy ul. Franciszkańskiej 3.


O godz. 13.30 rozpocznie się marsz organizowany przez ugrupowania niepolityczne, m.in. przez małopolską Solidarność. Pochód wyruszy sprzed kamienia papieskiego na Błoniach, następnie przejdzie al. 3 Maja, al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską, na Rynek Główny. O godz. 15 w bazylice mariackiej zostanie odprawiona msza zamówiona przez małopolską Solidarność. Homilię wygłosi infułat Bronisław Fidelus, były proboszcz parafii mariackiej.


W Gnieźnie „Czuwanie modlitewne ze św. Janem Pawłem II”

W katedrze w Gnieźnie o godz. 20.30 rozpocznie się „Czuwanie modlitewne ze św. Janem Pawłem II”. Podczas spotkania pieśni pasyjne będzie wykonywał Chór Parafii Farnej im. św. o. Pio z Gniezna. Czuwanie będzie transmitowane w internecie. Według zapowiedzi, o godz. 19.30, ulicami Gniezna przejdzie Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II organizowany przez Gnieźnieński Komitet Pamięci.

W Poznaniu o godz. 19.15 w kościele ojców franciszkanów na Wzgórzu Przemysła odbędzie się koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II "Polsko, Ojczyzno moja". Koncert jest organizowany przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.

Na koncert składać się będą nagrane fragmenty kazań papieża wygłaszane podczas jego pielgrzymek do Polski przeplatane pieśniami religijnymi i patriotycznymi. W kościele franciszkanów wystąpią również Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych oraz soliści opery poznańskiej. Patronat honorowy nad koncertem objął metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

W Opolu marsz rozpocznie się o godzinie 12.00 eucharystią w kościele franciszkanów. Po niej pochód wyruszy ku placowi Wolności.


Papieski marsz wdzięczności w Lublinie

Z inicjatywy Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność" ulicami Lublina przejdzie papieski marsz wdzięczności, który zakończy się mszą św. w kościele akademickim KUL. W jego organizację włączyła się archidiecezja lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji oraz reprezentanci samorządu i władz państwowych.


Wydarzenie rozpocznie się 14.15. Uczestnicy wyruszą z parafii św. Rodziny w Lublinie, przy krzyżu papieskim. Przejdą ulicami: Filaretów, Głęboką, Sowińskiego, Radziszewskiego, Łopacińskiego – do kościoła Akademickiego KUL, gdzie o godz. 15.30 przewidziana jest msza święta.

- Modlitewny wieczór pamięci rozpocznie się o godz. 20.30 na dziedzińcu KUL. W programie modlitwa różańcowa w intencji jedności Polaków, rozważania słów Jana Pawła II i "Apel jasnogórski". W godzinie śmierci papieża – 21.37 – nastąpi zapalenie znicza pamięci – powiedziała Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

W Rzeszowie marsz rozpocznie się o godz. 18.00 przy kościele św. Jadwigi Królowej. Jego uczestnicy przejdą do katedry rzeszowskiej, gdzie o godz. 19.00 odbędzie się eucharystia. Następnie wszyscy przejdą pod pomnik św. Jana Pawła II w parku papieskim. Uczestnicy marszu proszeni są o zabranie ze sobą białego elementu stroju (np. białego nakrycia głowy, apaszki, kotylionu czy zwykłej wstążki.


Na Jasnej Górze procesja światła

W sanktuarium na Jasnej Górze upamiętnienie 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II rozpocznie się mszą św. o godz. 20.00 przed obrazem Matki Bożej, przed którym papież z Polski wielokrotnie zawierzał się Maryi. Po "Apelu jasnogórskim" o godz. 21.00 zaplanowano procesję światła pod jego pomnik na klasztornych wałach.

Niezależnie od Jasnej Góry uroczystości w sanktuarium poprzedzi I częstochowski marsz papieski, który wyruszy do jasnogórskiego sanktuarium spod papieskiego pomnika na placu Ignacego Daszyńskiego o godz. 18.00.

Na oszczerstwa, pomówienia i kłamstwa, którymi próbuje się deptać wiarę w Polsce oraz naszego świętego papieża, my, świeccy katolicy, musimy odpowiedzieć modlitwą, jednością i odwagą, dając świadectwo prawdzie. Dlatego zapraszamy na I Marsz Papieski w Częstochowie, który odbędzie się 2 kwietnia, w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II" – wskazali organizatorzy marszu w poście na Facebooku.

Metropolita białostocki abp Józef Guzdek w niedzielę o godz. 11.00 odprawia mszę dziękczynną za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w archikatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Po niej nastąpi zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed pomnikiem papieża.


"Pokolenie JP II – jacy jesteśmy?" - dyskusyja we Wrocławiu

Marsz w Szczecinie zainauguruje msza św. w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15.00. Po liturgii wierni wyruszą z pl. Zwycięstwa do figury św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.

W Gdańsku marsz wdzięczności za św. Jana Pawła II rozpocznie się o godz. 15.00 w bazylice mariackiej, a zakończy pod pomnikiem Trzech Krzyży na pl. Solidarności. "Dajmy w ten sposób nasze osobiste świadectwo wdzięczności za jego pontyfikat i za jego dwukrotną obecność w naszej archidiecezji" – napisał w komunikacie do wiernych metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

We Wrocławiu marsz wyruszy o godz. 13.00 spod bazyliki garnizonowej, a o godz. 21.00 pod witrażem papieskim na placu przed kościołem zaplanowana jest modlitwa różańcowa, w której wezmą udział bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i bp nominat Piotr Wawrzynek. Nabożeństwo zakończy się o godz. 21.37 odśpiewaniem "Barki".

Msza dziękczynną za pontyfikat św. Jana Pawła II z udziałem Zarządu Regionu Dolny Śląsk i pocztów sztandarowych NSZZ "Solidarność" odbędzie się o godz. 11.30 w parafii Opatrzności Bożej. Władze Sejmiku Województwa Dolnośląskiego po mszy św. o godz. 12.30 w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego – pomniku Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu – złożą kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka.

W wrocławskiej katedrze Jana Chrzciciela o godz. 19.30 rozpocznie się panel dyskusyjny "Pokolenie JP II – jacy jesteśmy? Co przekazaliśmy pokoleniu po JP II?", w którym wezmą udział abp Józef Kupny, dr Paweł Wróblewski i dr Rafał Dutkiewicz. Następnie odbędzie się koncert pasyjny w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Będzie można posłuchać m.in. "Stabat Mater" Antonio Vivaldiego.

18. rocznica śmierci Jana Pawła II

Niezależnie od narodowego marszu papieskiego wiele diecezji organizuje 2 kwietnia podobne marsze wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II i czuwania modlitewne.

Jan Paweł II zmarł w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Kanonizowany został 27 kwietnia 2014 r., czyli dziewięć lat po swojej śmierci i trzy lata po beatyfikacji.

Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II Kościół obchodzi 22 października. Przeważnie w liturgii wspomina się świętych w rocznicę ich śmierci, natomiast w przypadku papieża-Polaka na datę jego liturgicznego wspomnienia wybrano rocznicę inauguracji papieskiego pontyfikatu.

W Łodzi w nocy z soboty na niedzielę doszło do incydentu - nieznany sprawca oblał pomnik Jana Pawła II czerwoną farbą i napisał na cokole "Maxima Culpa". Piszemy o tej sprawie tutaj

ja

Zdj. Klub "Gazety Polskiej" na warszawskim marszu. Fot. Twitter


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj125 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (125)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo