Niemcy potrzebują "lepszej koordynacji działań"
Urs Unkauf udzielił wywiadu na łamach Deutsche Welle, w którym wypowiedział się m.in. na temat wyzwań, przed jakimi stoją Niemcy w kontekście uchodźców z Ukrainy. Ekspert przyznał, że jego kraj potrzebuje "lepszej koordynacji działań".
Jak Niemcy wypadają na tle Polski?
Ekspert, zapytany o to jak Niemcy wypadają na tle Polski w kwestii pomocy ukraińskim uchodźcom przyznał, że w naszym kraju "bardzo szybko załatwiono wiele spraw".
"Polska może służyć za wzór do naśladowania"
Ekspert stwierdził również, że jeśli Niemcy chcą udzielać skuteczniejszego wsparcia ukraińskim uchodźcom, zmienić się powinien system uznawania zagranicznych kwalifikacji zawodowych.
— Aby móc lepiej pomagać ukraińskim uchodźcom, Niemcy muszą uprościć swoje procedury uznawania zagranicznych kwalifikacji zawodowych — powiedział Unkauf. — Polska może tu służyć za wzór do naśladowania — podkreślił.
Prowadzący rozmowę zauważył, że Polska "natychmiast otworzyła swój rynek pracy dla Ukraińców". Wspomniał przy tym o debacie w Niemczech, podczas której uskarżano się na specjaliści mają problemy ze zdobyciem pracy odpowiadającej ich umiejętnością, jeśli zdobyli je za granicą.
"Niemcy mogą się uczyć od Polski"
W dalszej części rozmowy Unkauf podkreślił, że Niemcy "mogą uczyć się od Polski" w kwestii ograniczania "biurokratycznych procedur" i podchodzenia do sytuacji kryzysowych.
— Możemy się uczyć od Polski, jak ograniczać biurokratyczne procedury, jak pragmatycznie podchodzić do sytuacji kryzysowych, także we własnym interesie państwa — mówił ekspert. — (...) Musimy działać pragmatycznie, a także wprowadzać koncepcje zmniejszające biurokrację pewnych procedur. I tu pod wieloma względami Polska jest moim zdaniem jak najbardziej wzorem do naśladowania dla Niemiec — podkreślił dyrektor zarządzający Federalnego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego i Handlu Zagranicznego.
Uchodźcy w Niemczech i w Polsce
W 2022 roku do Niemiec przyjechało około 1,1 mln uchodźców z Ukrainy. Obecnie Ukraińcy stanowią 1,2 proc. populacji kraju. Z kolei w Polsce, według danych Straży Granicznej, do 26 marca 2023 roku granicę przekroczyło 10,6 mln Ukraińców uciekających przed wojną.
(na zdjęciu: uchodźcy z Ukrainy na dworcu w Berlinie (tło), Brama Brandenburska podczas rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie / źródło: PAP/EPA)
Czytaj dalej:
- Zawiadomienie prokuratury ws. polityków Konfederacji. Narodowcy skaczą sobie do gardeł
- Britney pragnęła szczęścia. Rzeczywistość głośno zaskrzeczała
- Korwin-Piotrowska kontra Skrzynecka. "Obśmiewała, obrażała, ubliżała ludziom"
- To nie Prima Aprilis. Od dziś tańszy gaz dla piekarni i cukierni
- Miliardy z USA dla Ukrainy. To zawiera nowa transza pomocy
Komentarze
Pokaż komentarze (9)