Stany Zjednoczone w przyszłym tygodniu mogą ogłosić nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości 2,6 mld dolarów. Składać się będzie m.in. z radarów nadzoru lotniczego, pocisków przeciwpancernych i ciężarówek do tankowania paliwa — podaje "Ukraińska Prawda".
Kolejne miliardy dolarów dla Ukrainy
Pakiet składa się z dwóch części. Pierwsza, warta 2,1 mld dolarów, jest finansowana w ramach Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy, która zamawia broń u producentów, a nie bierze jej z zapasów wojskowych USA.
Z kolei pozostałe 500 mln dolarów, przeznaczone przede wszystkim na amunicję, będzie pochodzić z Prezydenckiej Inicjatywy Redukcji Broni, która pozwala przywódcy USA na przekazanie broni z amerykańskich zapasów w sytuacji kryzysowej.
Co zawiera nowy pakiet pomocy?
Jak podaje Reuters, pakiet pomocy wojskowej będzie obejmował różne rodzaje amunicji, w tym amunicję do czołgów, precyzyjnie naprowadzaną amunicję do samolotów, dodatkowe naboje do systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS, a także środki do budowy mostów i pojazdy ratownicze.
Źródła Reutersa przekazały jednak, że zawartość pakietu może się jeszcze zmienić w ciągu weekendu. Oczekuje się, że zostanie ona ogłoszona w poniedziałek, 3 kwietnia.
Przypomnijmy, że ostatni pakiet pomocy wojskowej w wysokości 350 mln dolarów został ogłoszony 20 marca. W sumie od początku inwazji Rosji na pełną skalę Stany Zjednoczone udzieliły wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości ponad 30 mld dolarów.
Rosja nie może zdobyć przewagi
Brytyjskie ministerstwo obrony oceniło w sobotę, że osobiste dowodzenie działaniami na Ukrainie przez szefa rosyjskiego sztabu generalnego, generała Walerija Gierasimowa, nie poprawiło sytuacji Rosji, której wojska osiągnęły marginalne korzyści kosztem dziesiątek tysięcy ofiar.
Jak przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 11 stycznia 2023 roku generał Gierasimow objął osobiste dowództwo "specjalnej operacji wojskowej", a okres jego dowodzenia charakteryzuje się dążeniem do rozpoczęcia generalnej ofensywy zimowej mającej na celu rozszerzenie rosyjskiej kontroli nad całym regionem Donbasu.
— Po 80 dniach coraz wyraźniej widać, że projekt ten zakończył się niepowodzeniem. Na kilku osiach frontu donbaskiego siły rosyjskie osiągnęły jedynie marginalne korzyści kosztem dziesiątek tysięcy ofiar, w dużej mierze trwoniąc tymczasową przewagę kadrową uzyskaną w wyniku jesiennej +częściowej mobilizacji+. Istnieje realna możliwość, że po dziesięciu latach pełnienia funkcji szefa sztabu generalnego Gierasimow przekracza granice tego, jak dalece rosyjskie przywództwo będzie tolerowało niepowodzenia — napisano.
RB
(na zdjęciu: prezydent USA Joe Biden (L), ukraińscy żołnierze na lotnisku w Hostomlu (P) / źródło: PAP/EPA)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka