Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się do zapowiedzianych przez Polskę i Słowację dostaw samolotów MiG-29, które trafią na Ukrainę. Zdaniem Pieskowa "w trakcie specjalnej operacji wojskowej cały ten sprzęt będzie podlegał zniszczeniu".
Pieskow o dostawach myśliwców na Ukrainę
Zamiary Polski i Słowacji dotyczące dostarczenia Ukrainie myśliwców MiG-29 przypominają próby pozbycia się starego, niepotrzebnego sprzętu — stwierdził w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
—Mam wrażenie, że kraje te zajmują się w ten sposób pozbywaniem się starego, niechcianego sprzętu — dodał.
Pieskow powiedział, że "dostarczenie myśliwców przez kraje NATO - w tym Polskę - na Ukrainę zwiększa poziom bezpośredniego zaangażowania w konflikt".
Zdaniem rzecznika prezydenta Rosji, dostarczenie przez Polskę i Słowację myśliwców na Ukrainę nie wpłynie na przebieg "specjalnej operacji wojskowej". - Ale może sprawić dodatkowe kłopoty samej Ukrainie i narodowi ukraińskiemu - stwierdził.
- W trakcie specjalnej operacji wojskowej cały ten sprzęt będzie podlegał zniszczeniu - ostrzegł rzecznik Kremla.
— Nie trzeba być ekspertem wojskowym, by stwierdzić, że nie może to mieć wpływu (na przebieg wojny – red.) — podsumował Pieskow.
Polska i Słowacja przekażą Ukrainie myśliwce MiG-29
W czwartek Andrzej Duda zapowiedział, że Polska przekaże Ukrainie samoloty MiG-29 w ciągu "najbliższych czterech dni".
— W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane — powiedział polski prezydent po rozmowie z nowo wybranym przywódcą Czech Petrem Pavlem.
Z kolei w piątek rząd Słowacji zatwierdził wysłanie na Ukrainę 13 odrzutowców myśliwskich MIG-29, o czym poinformował premier tego kraju Eduard Heger. Są to samoloty, które w 2022 r. zostały wycofane z eksploatacji przez słowackie siły zbrojne.
USA o przekazaniu polskich myśliwców
Do decyzji w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 odniósł się również Biały Dom.
— To są suwerenne decyzje każdego kraju i szanujemy te suwerenne decyzje — powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego. Podkreślił przy tym, że Polska odgrywa nadzwyczaj dużą rolę, jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Ukrainy. Zaznaczył jednak, że ogłoszenie przekazania polskich myśliwców "nie zmieni kalkulacji" USA w sprawie wysłania własnych F-16 Ukrainie.
— Słyszeliśmy, co mówił prezydent (Joe Biden) na ten temat: to nie leży w tej chwili na stole. I ogłoszenie przez inny kraj, że dostarczy myśliwce nie wpływa i nie zmienia naszej suwerennej decyzji w sprawie F-16 — powiedział Kirby. Urzędnik podkreślił, że jego zdaniem dostarczenie amerykańskich myśliwców "nie byłoby najlepszym wykorzystaniem środków USA".
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka