W czwartek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisali umowę dotyczącą współpracy przy małych elektrowniach jądrowych (SMR).
Współpraca Orlenu z NFOŚiGW
Wcześniej Fundusz informował, że zgodnie z umową NFOŚiGW i OSGE – w ramach inwestycji kapitałowej – doprowadzą do przygotowania, budowy i komercjalizacji obiektów energetyki jądrowej z wykorzystaniem reaktorów typu BWRX-300 GE Hitachi.
Spółki mają wspólnie uzgodnić cele środowiskowe do osiągnięcia oraz model ekonomiczny i harmonogram jego realizacji, biznesplan, a także postanowienia umowy inwestycyjnej.
Reaktor BWRX-30
BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy. GEH - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington.
Synthos pracuje nad wdrożeniem technologii BWRX w Polsce
Nad zastosowaniem technologii BWRX w Polsce pracuje od 2019 r. koncern Synthos. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy (SGE) została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Współpracę z SGE w obszarze energetyki jądrowej nawiązał również PKN Orlen, tworząc spółkę Orlen Synthos Green Energy. W lipcu 2022 r. złożyła ona do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii dotyczącej technologii BWRX-300.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka