Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus w swoim poniedziałkowym przemówieniu na Uniwersytecie w Michigan oświadczył, że jego zdaniem w 2023 roku nastąpi koniec pandemii COVID-19.
— Jestem przekonany, że w 2023 roku będziemy mogli ogłosić, że pandemia COVID-19 zakończyła się i przestała stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego na skalę globalną — oznajmił.
Szef WHO o pandemii koronawirusa
W poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia składał wizytę na Uniwersytecie w Michigan w Stanach Zjednoczonych, gdzie wygłosił przemówienie. W trakcie swojego wystąpienia mówił m. in. o trwającej od trzech lat pandemii koronawirusa.
— W minioną sobotę minęły trzy lata od momentu, kiedy WHO po raz pierwszy stwierdziła, że wybuch epidemii COVID-19 może być określony mianem pandemii — mówił szef WHO.
— Bardzo cieszy fakt, że po raz pierwszy tygodniowa liczba zgłoszonych zgonów jest niższa niż wtedy, gdy przed trzema laty po raz pierwszy użyliśmy słowa "pandemia". To znacząca poprawa — powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił, że teraz najważniejsze jest "wyciągnięcie wniosków z tej pandemii".
W 2023 roku pandemia się zakończy?
Ghebreyesus wyraził przekonanie, że w tym roku pandemia koronawirusa się skończy.
— Jestem przekonany, że w 2023 roku będziemy mogli ogłosić, że pandemia COVID-19 zakończyła się i przestała stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego na skalę globalną — oznajmił szef WHO.
Dyrektor WHO nie wie, skąd wzięła się pandemia
Podczas swojego przemówienia dyrektor WHO wyznał, że w dalszym ciągu nie potrafi odpowiedzieć na pytanie o to, skąd wzięła się pandemia COVID-19.
— Pytanie o to, jak rozpoczęła się pandemia, pozostaje bez odpowiedzi. Znalezienie tej odpowiedzi i zbadanie wszystkich hipotez pozostaje imperatywem naukowym, aby przygotować się na przyszłe epidemie i pandemie oraz im zapobiec. Jest także imperatywem moralnym ze względu na miliony ludzi, których straciliśmy — wskazał.
"Wszystkie hipotezy są brane pod uwagę"
Szef Światowej Organizacji Zdrowia podkreślił także, że w celu zidentyfikowania przyczyny pandemii koronawirusa niezwykle istotna jest międzynarodowa współpraca. Wskazał jednocześnie, że "wszystkie hipotezy są brane pod uwagę". Tedros Adhanom Ghebreyesus udostępnił swoje przemówienie w mediach społecznościowych.
Pandemia COVID-19
Pierwszy przypadek zakażenia COVID-19 wykryto w listopadzie 2019 w chińskim mieście Wuhan, liczącej około 12 milionów obywateli stolicy prowincji Hubei. Pandemia rozprzestrzeniła się m. in na Europę i Amerykę Północną w marcu 2020 roku. W wyniku zakażenia koronawirusem zmarło jak dotąd ponad 6,8 mln osób.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości