Protest opiekunów osób z niepełnosprawnością
W ubiegły poniedziałek w Sejmie wznowiony został protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, którzy domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Protest ten prowadzony był wiosną 2018 roku.
Koalicja Obywatelska przejęła projekt obywatelski
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas poniedziałkowej konferencji prasowej (w której udział brały także posłanki Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich) poinformowała o przejęciu przez Koalicję Obywatelską obywatelskiego projektu ustawy o rencie socjalnej i zgłoszeniu go jako własny, poselski.
— Nie może być tak, że obywatele, którym w naszym kraju jest bardzo trudno, którzy od dziecka muszą mierzyć się z trudnościami, są dla państwa niewidoczni i muszą jeszcze o wszystko upominać się i walczyć — podkreśliła Kidawa-Błońska. — Dlatego, żeby przyspieszyć proces procedowania ustawy obywatelskiej, składamy ten projekt jako projekt Koalicji Obywatelskiej — dodała. Nagranie z omawianej konferencji prasowej udostępniona została na profilu Magdaleny Kidawy-Błońskiej na Faceboku.
Iwona Hartwich apeluje o błyskawiczne procedowanie
Głos zabrała także Iwona Hartwich, która zaapelowała o jak najszybsze wdrożenie projektu.
— Apeluję dzisiaj, aby rząd PiS jak najszybciej wdrożył projekt Koalicji Obywatelskiej o podwyższeniu renty socjalnej — mówiła Hartwich. — Przedstawiciele rządu PiS wyrażają się w ciepłych słowach o niepełnosprawnych, przyszedł czas na czyny — dodała.
Hartwich zwróciła się również do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o nieblokowanie projektu złożonego przez KO.
Iwona Hartwich wskazała, że projekt dotyczy tylko 291 tys. osób. Zapowiedziała również, że podczas zaplanowanego na poniedziałkowe popołudnie spotkania przedstawicieli protestujących niepełnosprawnych z wiceministrem rodziny i polityki społecznej Pawłem Wdówikiem będzie rozmawiać tylko o podwyższeniu renty socjalnej.
Okła-Drewnowicz przypomina czasy rządu PO-PSL
Z kolei Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że za czasów rządu PO-PSL świadczenia pielęgnacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami stały się równe minimalnemu wynagrodzeniu.
— Teraz trzeba zrobić drugi krok i spowodować, by renta socjalna dla tych dzieci, gdy staną się dorosłymi, była równa minimalnemu wynagrodzeniu — oznajmiła. — Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie nie mogą dłużej czekać — podkreśliła. Zaapelowała też, aby marszałek Sejmu nadała projektowi KO numer druku i włączyła go do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu.
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych z 2018 r.
RB
Czytaj dalej:
- Start europosłów PiS do Sejmu. „Nikt nie chce rezygnować z zarobków w Brukseli”
- Klienci Silicon Valley Bank odzyskają środki. Joe Biden zabrał głos
- Proces o zabójstwo Pawła Adamowicza. Wiemy, jakiej kary żąda prokuratura dla Stefana W.
- Oskarżenia Ochojskiej wywołały wstrząs. Straż Graniczna odpowiada europosłance
- Oscar dla "Nawalnego". Przemówienie żony opozycjonisty i oburzenie wśród Ukraińców
Komentarze
Pokaż komentarze (30)