Niemal połowa Polaków przypuszcza, że programy socjalne wprowadzone przez PiS nie zostaną utrzymane przez opozycję, jeśli ta wygra najbliższe wybory parlamentarne. Tak wynika z odpowiedzi United Surveys dla "Wirtualnej Polski".
Obietnice Tuska
Donald Tusk niejednokrotnie obiecywał, że jeżeli opozycja dojdzie do władzy, nie wycofa się z wprowadzonych przez PiS programów socjalnych. Tej właśnie kwestii dotyczył najnowszy sondaż United Surveys dla WP.
Prawie połowa Polaków nie wierzy w obietnice opozycji
Uczestników badania zapytano o to, czy utrzymane zostaną programy i decyzje socjalne wprowadzone przez PiS, w przypadku dojścia do władzę przez opozycję. Chodzi o rozwiązania takie jak 500 plus czy obniżenie wieku emerytalnego.
49,9 proc. respondentów nie wierzy w zapewnienia polityków opozycji. Z kolei 26,3 proc. wybrało odpowiedź "Raczej ich nie utrzyma". 23,6 proc. ankietowanych uważa, że "na pewno nie utrzyma".
45 proc. ankietowanych uważa inaczej
45 proc. badanych ma odmienne zdanie – 20,7 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "na pewno je utrzyma", zaś 24,3 proc. uważa, że opozycja "raczej utrzyma" programy socjalne PiS. 5,1 proc. uczestników sondażu odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".
Sondaż United Surveys dla WP przeprowadzono w terminie 17-19 lutego 2023 roku. Udział wzięła w nim grupa 1000 Polaków połączonymi metodami CATI i CAWI.
Rośnie poparcie dla PiS
Z kolei z sondażu preferencji partyjnych Social Changes wynika, że największym poparciem w dalszym ciągu utrzymuje się Prawo i Sprawiedliwość, które pogłębia przewagę nad drugą Koalicją Obywatelską. Na partię rządzącą zagłosowałoby 37 proc. respondentów - to wzrost 2 punkty proc. w porównaniu do ostatniego badania. Mimo to nie mogłaby ona liczyć na samodzielne rządy, musiałaby poszukać koalicjanta albo oddać władzę obecnej opozycji.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka