Na nic zdały się pisma sześciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy uważają, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem instytucji. Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK bezwzględną większością głosów zdecydowało, iż nie zbierze się w sprawie wyboru kandydatów na prezesa Trybunału, bo brak jest podstaw prawnych.
W najnowszym liście z 28 lutego, skierowanym do Julii Przyłębskiej, sześciu sędziów TK - Wojciech Sych, Jakub Stelina, Mariusz Muszyński, Andrzej Zielonacki, Zbigniew Jędrzejewski oraz Bogdan Święczkowski - domagało się zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK w celu wybrania kandydatów na nowego prezesa. W ich przekonaniu wygasł mandat Przyłębskiej.
Sędziowie listy piszą
"W związku z zakończeniem Pani sześcioletniej kadencji na stanowisku Prezesa Trybunału Konstytucyjnego (art. 10 ust. 2 uotpTK) oraz upływem miesięcznego terminu od powstania wakatu, w którym Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału powinno przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału (art. 11 ust. 1 uotpTK), ponawiamy wniosek, aby dopełniła Pani ustawowego obowiązku zwołania Zgromadzenia Ogólnego w sprawie przedstawienia kandydatów na stanowisko Prezesa Trybunału (art. 11 ust. 3 uotpTK)" - napisali. Wcześniej ta sama szóstka zaadresowała list o podobnej treści do prezydenta Andrzeja Dudy.
Walka o wpływy w TK
Pod koniec ubiegłego roku część prawników i sędziów argumentowała, że kadencja prezes TK upływa po sześciu latach, czyli 20 grudnia 2022 r. Ponadto, nie będzie ona mogła ponownie ubiegać się o tę funkcję - twierdzono. Wszystko dlatego, że Przyłębska została powołana przez Prezydenta RP na szefową Trybunału Konstytucyjnego 21 grudnia 2016 r. Ustawa z końca 2016 roku wprowadziła sześcioletnią kadencję dla prezesa TK. Dokładnie w styczniu 2017 roku przepis zaczął obowiązywać, bo znalazł się w Dzienniku Ustaw. Prezes TK została powołana 21 grudnia 2016 r., gdy obowiązywała 9-letnia kadencja na funkcji prezesa trybunału, tak jak i jego członków. O sprawie Salon24.pl informował już w lipcu ubiegłego roku. Bunt w trybunale ujawnił się pod koniec 2022 roku.
Zobacz:
Odpowiedź od Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK
- Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK po zapoznaniu się z pismem sędziów TK z 28 lutego br. zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym bezwzględną większością głosów, w obecności 2/3 ogólnej liczby sędziów TK podjęło uchwałę, w której odnosząc się do pisma sędziów TK stwierdzono brak podstaw prawnych i faktycznych zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK w trybie art. 11 ust. 3 ustawy z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed TK, w celu wyboru kandydatów na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego - przekazała rzeczniczka TK Aleksandra Wójcik.
GW
Inne tematy w dziale Polityka