"Die Welt" zwraca uwagę na coraz większą ilość islamskiego terroryzmu oraz antysemityzmu. (fot. PAP/EPA, Flickr)
"Die Welt" zwraca uwagę na coraz większą ilość islamskiego terroryzmu oraz antysemityzmu. (fot. PAP/EPA, Flickr)

Wstyd dla Niemiec. Przybywa antysemityzmu, islamski terroryzm kwitnie

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Niemiecki dziennik "Die Welt" informuje, że co drugie dochodzenie prowadzone przez niemieckie służby ma związek z islamskim terroryzmem. Gazeta zwraca także uwagę na rosnącą przemoc wobec Żydów w Niemczech.

Islamski terroryzm dużym problemem w Niemczech

Niemiecki rząd w odpowiedzi na zapytanie poselskie wiceszefowej parlamentarnej frakcji CSU Andrei Lindholz o tę sprawę stwierdził, że większość postępowań służb w sprawie terroryzmu w kraju skierowana jest przeciwko islamistom.

"Die Welt" wskazuje, że w ubiegłym roku prokuratura generalna wszczęła 451 nowych dochodzeń w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Ponad połowa z nich – 52 proc. – dotyczyła terroryzmu islamskiego. 35 proc. śledztw zakwalifikowano jako sprawy obejmujące wszystkie niereligijne ideologie (czyli np. separatystyczne czy nacjonalistyczne).

Jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa

Zdaniem Lindholz, wyniki te wskazują na to, że islamski terroryzm jest jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego w Niemczech. Opinię tę podziela federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD).

— Niemcy są nadal ważnym celem dla islamskich organizacji terrorystycznych — powiedziała w rozmowie z "Die Welt".

Do tematu odniósł się również lider Partii Zielonych Omir Nouripour, który podkreślił, że „grupy dżihadystyczne stanowią zagrożenie naszego bezpieczeństwa”. Jego zdaniem "ważne jest, żeby nie tracić ich z oczu" oraz, aby „mimo wielkiego zagrożenia ze strony prawicowego radykalizmu” organy bezpieczeństwa „bacznie obserwowały tę scenę” — podaje "Die Welt".

W Niemczech rośnie problem antysemityzmu

Niemiecki dziennik poinformował także, że w zeszłym roku społeczność żydowska w Niemczech "częściej padała ofiarą brutalnych ataków" niż rok wcześniej.

Jak podaje "Die Welt", w 2022 roku Federalny Urząd Policji Kryminalnej odnotował 2639 czynów karalnych, których ofiarą padali Żydzi. Nie uwzględniono jednak danych za czwarty kwartał ubiegłego roku. Dla porównania, w całym 2021 roku przestępstw tego typu zanotowano 3028.

Dziennik informuje, że szczególnie wzrosła liczba przestępstw z użyciem przemocy.

Wiceprzewodnicząca Bundestagu Petra Pau do organów śledczych o większą świadomość i wyczulenie na problem antysemityzmu. Jej zdaniem "stanowi on zagrożenie dla całego społeczeństwa", czego przykładem są m. in. ataki na synagogi, do których doszło w 2022 r. czy profanacje żydowskich cmentarzy.

"Hańba dla naszego kraju"

"Die Welt" uważa, że problem antysemityzmu nasilał się w Niemczech przez ostatnie cztery lata. Tym czasie odnotowywano coraz więcej ataków z użyciem przemocy, rozbojów i rabunków czy podpaleń.

— To hańba dla naszego kraju, jak wiele antysemickiej nienawiści jest jeszcze dzisiaj powszechne i jak często Żydzi są jeszcze atakowani” — oznajmiła minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) w rozmowie „Die Welt”. Zapowiedziała również dotkliwe konsekwencje wobec antysemickich czynów.

Przemoc skierowana w Żydów 

Do tej kwestii odniósł się również przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster. Jego zdaniem omawiane statystyki odzwierciedlają doświadczenia Żydów w Niemczech.

— To nie kończy się na słowach i niszczeniu mienia, ale coraz częściej jest to przemoc skierowana bezpośrednio przeciwko samym Żydom — powiedział niemieckiemu dziennikowi.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (34)

Inne tematy w dziale Polityka