Niemiecki dziennik "Die Welt" informuje, że co drugie dochodzenie prowadzone przez niemieckie służby ma związek z islamskim terroryzmem. Gazeta zwraca także uwagę na rosnącą przemoc wobec Żydów w Niemczech.
Islamski terroryzm dużym problemem w Niemczech
Niemiecki rząd w odpowiedzi na zapytanie poselskie wiceszefowej parlamentarnej frakcji CSU Andrei Lindholz o tę sprawę stwierdził, że większość postępowań służb w sprawie terroryzmu w kraju skierowana jest przeciwko islamistom.
"Die Welt" wskazuje, że w ubiegłym roku prokuratura generalna wszczęła 451 nowych dochodzeń w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Ponad połowa z nich – 52 proc. – dotyczyła terroryzmu islamskiego. 35 proc. śledztw zakwalifikowano jako sprawy obejmujące wszystkie niereligijne ideologie (czyli np. separatystyczne czy nacjonalistyczne).
Jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa
Zdaniem Lindholz, wyniki te wskazują na to, że islamski terroryzm jest jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego w Niemczech. Opinię tę podziela federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD).
— Niemcy są nadal ważnym celem dla islamskich organizacji terrorystycznych — powiedziała w rozmowie z "Die Welt".
Do tematu odniósł się również lider Partii Zielonych Omir Nouripour, który podkreślił, że „grupy dżihadystyczne stanowią zagrożenie naszego bezpieczeństwa”. Jego zdaniem "ważne jest, żeby nie tracić ich z oczu" oraz, aby „mimo wielkiego zagrożenia ze strony prawicowego radykalizmu” organy bezpieczeństwa „bacznie obserwowały tę scenę” — podaje "Die Welt".
W Niemczech rośnie problem antysemityzmu
Niemiecki dziennik poinformował także, że w zeszłym roku społeczność żydowska w Niemczech "częściej padała ofiarą brutalnych ataków" niż rok wcześniej.
Jak podaje "Die Welt", w 2022 roku Federalny Urząd Policji Kryminalnej odnotował 2639 czynów karalnych, których ofiarą padali Żydzi. Nie uwzględniono jednak danych za czwarty kwartał ubiegłego roku. Dla porównania, w całym 2021 roku przestępstw tego typu zanotowano 3028.
Dziennik informuje, że szczególnie wzrosła liczba przestępstw z użyciem przemocy.
Wiceprzewodnicząca Bundestagu Petra Pau do organów śledczych o większą świadomość i wyczulenie na problem antysemityzmu. Jej zdaniem "stanowi on zagrożenie dla całego społeczeństwa", czego przykładem są m. in. ataki na synagogi, do których doszło w 2022 r. czy profanacje żydowskich cmentarzy.
"Hańba dla naszego kraju"
"Die Welt" uważa, że problem antysemityzmu nasilał się w Niemczech przez ostatnie cztery lata. Tym czasie odnotowywano coraz więcej ataków z użyciem przemocy, rozbojów i rabunków czy podpaleń.
— To hańba dla naszego kraju, jak wiele antysemickiej nienawiści jest jeszcze dzisiaj powszechne i jak często Żydzi są jeszcze atakowani” — oznajmiła minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) w rozmowie „Die Welt”. Zapowiedziała również dotkliwe konsekwencje wobec antysemickich czynów.
Przemoc skierowana w Żydów
Do tej kwestii odniósł się również przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster. Jego zdaniem omawiane statystyki odzwierciedlają doświadczenia Żydów w Niemczech.
— To nie kończy się na słowach i niszczeniu mienia, ale coraz częściej jest to przemoc skierowana bezpośrednio przeciwko samym Żydom — powiedział niemieckiemu dziennikowi.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka