Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w IV kw. 2022 r. wzrósł o 2,0 proc. rdr.
Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w IV kw. 2022 r. wzrósł o 2,0 proc. rdr.

Nowe dane GUS. Wzrost PKB Polski będzie jeszcze mniejszy, mowa o 1 proc.

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 143
Z komunikatu GUS wynika, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w IV kw. 2022 r. wzrósł o 2,0 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 3,6 proc. rdr w III kw. 2022 r. Część ekspertów prognozuje, że wzrost PKB będzie w tym roku oscylował na poziomie 1 proc.

Spadek PKB 

Z danych GUS wynika, że inwestycje w IV kw. wzrosły o 4,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna spadła o 1,5 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 1,1 proc. rdr.

Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał wzrostu inwestycji o 5,2 proc. rdr, spadku konsumpcji prywatnej o 1,5 proc. rdr i wzrostu popytu krajowego o 1,3 proc. rdr.

"Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w IV kw. 2022 r. był realnie wyższy o 2,0% (r/r)" – czytamy na Twitterze. 

  

Eksperci o wzroście PKB

- Wzrost PKB w 4 kwartale 2022 potwierdzony na 2,0%r/r. Konsumpcja prywatna: -1,5%r/r. Inwestycje: +4,9%r/r. Wzrost dzięki eksportowi netto i zmianie stanu zapasów. Wzrost inwestycji zrekompensował spadek konsumpcji ogółem. Konsumpcji ciąży wzrost cen, erodujący realną siłę nabywczą gospodarstw domowych. Wsparciem dla inwestycji był prawdopodobnie sektor publiczny (wydatki na infrastrukturę i uzbrojenie). Kończymy wydatkowanie środków UE na lata 2014-2020 - analizują ekonomiści ING Banku. 

Jeszcze w tym roku wzrost gospodarczy ma wynieść tylko 1 proc. - W 2023 prognozujemy wzrost PKB na 1%, a jego struktura (słaby popyt krajowy) powinna sprzyjać procesowi dezinflacji, jednak uporczywie wysoka inflacja bazowa najprawdopodobniej nie pozwoli na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp w 2023 - twierdzi ING. 

- W ramach ciekawostki, spadki konsumpcji są doskonale widoczne (lewy wykres). W zamian nadal świetnie rosną inwestycje (prawy wykres), zwłaszcza biorąc pod uwagę liczbę "plag", która na nie spadła (rynek nieruchomości, oszczędności samorządów, niepewność, efekty wyższych stóp) - zauważyli eksperci mBanku. 


Przedsiębiorcy deklarują utrzymanie poziomu inwestycji 

Większość przedsiębiorstw deklaruje utrzymanie poziomu inwestycji z zeszłego roku - wynika z badania przeprowadzonego przez GUS.

"Wśród przedsiębiorstw dominują wskazania na utrzymanie poziomu inwestycji na poziomie zeszłego roku. Jednocześnie, w porównaniu z badaniami z grudnia ub.r. we wszystkich sektorach gospodarki zauważalny jest spadek odsetka przedsiębiorstw deklarujących wzrost ich poziomu (suma wskazań na nieznaczny i poważny wzrost)" - napisano.

GUS podaje, że na poziomie szeroko rozumianych sektorów gospodarki zmiana ta widoczna jest najwyraźniej w przypadku jednostek przetwórstwa przemysłowego (spadek odsetka przedsiębiorstw deklarujących wzrost poziomu inwestycji o 12,1 pkt. proc.) oraz jednostek handlu detalicznego (spadek o 9,2 pkt. proc.).

Według GUS najbardziej wyraźne zmiany wystąpiły jednak na niższych poziomach agregacji, tj. w przypadku jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (spadek odsetka przedsiębiorstw deklarujących wzrost poziomu inwestycji o 26,2 pkt. proc.) oraz przedsiębiorstw handlu detalicznego z branży żywność (spadek o 18,0 pkt. proc.).

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj143 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (143)

Inne tematy w dziale Gospodarka