SN oddalił skargę Polski 2050
We wtorek Sąd Najwyższy oddalił skargę Polski 2050 Szymona Hołowni na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie finansowe partii za rok 2021 — poinformował SN. Sprawę rozpoznawało siedmioro sędziów, złożone zostały dwa zdania odrębne.
— Sposób działania partii Szymona Hołowni - tak wynika z tego orzeczenia (SN) - jest niejasny. Sposób finansowania tych działań budzi szereg wątpliwości. I tak naprawdę uderza w podstawowe zasady demokratycznego państwa prawnego, uderza w polską konstytucję, łamie ustawę o partiach politycznych — oświadczył Bochenek. W konferencji wziął także udział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Wiceszef Polski 2050: "Przestańcie nas pouczać"
Wiceszef Polski 2050 Michał Kobosko odpowiedział na zarzuty polityków PiS.
— Panowie Sobolewski i Bochenek - dwaj aparatczycy partii PiS, która codziennie śmieje się w oczy Polakom używając dwóch słów w swojej nazwie (...) sprawiedliwość i prawo - ta partia narusza i sprawiedliwość, i prawo każdego dnia swoich rządów — mówił Kobosko. — Dwaj funkcjonariusze tej partii stają dzisiaj rano w Sejmie i zadają głośno pytania o źródła finansowania naszej partii, rzucając niejako podejrzenie, że te źródła nie są właściwe, nie są zgodne z prawem — podkreślił.
"Dwie osoby, które kojarzą się z nepotyzmem"
Według Michała Kobosko te spółki i ich managerowie oraz członkowie rad nadzorczych przelewają pieniądze na konta partii PiS.
— Mamy do czynienia z finansowaniem partii politycznej z pieniędzy publicznych. I do tego jeszcze stają przy mikrofonie dwie osoby, które kojarzą się z nepotyzmem - pan Bochenek, który udawał dyrektora marketingu państwowej firmy PGNiG w 2019 r, za co pobierał sowite wynagrodzenie, i pan Sobolewski, którego żona jest znana w całej Polsce jako rekordzistka, jeśli chodzi o zasiadanie w radach nadzorczych i zarządach firm państwowych — zauważył polityk.
Polska 2050 nie zgadza się z orzeczeniem SN
Kobosko podkreślił, że jego partia za niesłuszne uważa orzeczenie Sądu Najwyższego. Podkreślił jednocześnie, że Polska 2050 otrzymała prawomocny wpis do rejestru partii politycznych w marcu 2022 roku i dopiero wówczas mogła zacząć w pełni legalnie działać, bo dopiero wtedy możliwe było otwarcie rachunku bankowego.
Finansowanie partii "było i jest transparentne"
W oświadczeniu wydanym przez Polskę 2050 podkreślono, że partia działa zgodnie z prawem, a finansowanie jej "było i jest transparentne".
— Fundamentalnie nie zgadzamy się z uzasadnieniem odrzucenia naszej skargi na decyzję Państwowej Komisji Wyborczej, zaprezentowanym przez upolityczniony skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej, złażony w całości z nielegalnie wybranych sędziów. Stoimy na stanowisku, iż odrzucenie naszej skargi przez SN nastąpiło z rażącym naruszeniem przepisów prawa — przekazano w oświadczeniu.
Podkreślono również, że w siedzibie PKW działacze partii stwierdzili, że akta zawierają "wyłącznie treść uchwały i odpowiedzi udzielonej PKW przez skarbnika partii i nie ma w nich żadnego materiału dowodowego". Ocenili, że to "istotny brak formalny, mogący przesądzić o nieważności podjętej uchwały". Kolejnym ma być brak protokołu z podjęcia uchwały.
— Wisienką na torcie niech będzie fakt, iż neosędziowie nie zezwolili nam nawet odnieść się do tych nowych, absurdalnych "dowodów", oddalając noszą skargę bez uzyskania wyjaśnień z naszej strony, do których złożenia byliśmy gotowi – czytamy.
Decyzja "neosędziów"
W oświadczeniu wskazano także, że członkowie partii "decyzję neosędziów odbierają jednoznacznie jako decyzje polityczną, niemającą nic wspólnego z praworządnością, dbałością o demokrację i przestrzeganiem konstytucyjnych praw obywateli".
— Informujemy, że na decyzję Sądu Najwyższego skierujemy w najbliższym czasie skargę do ETPCz w Strasburgu — zaznaczyli.
SN o jawności finansowania polityki
W komunikacie informującym o odrzuceniu skargi Polski 2050 przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zaznaczył, że "jawność finansowania polityki bezpośrednio przekłada się na realizację standardów demokratycznego państwa prawnego, w szczególności wolności i transparentności działań politycznych, a także posługiwania się przez partie polityczne wyłącznie demokratycznymi metodami wpływania na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie władzy publicznej".
Sprawozdanie finansowe Polski 2050 za 2021 rok
Państwowa Komisja Wyborcza w zeszłym roku odrzuciła sprawozdanie Polski 2050 za 2021 r. W argumentacji podniesiono brak jawności w finansowaniu Polski 2050. Wypunktowano również pozyskiwanie pieniędzy poprzez powiązane z ugrupowaniem fundacje i stowarzyszenia, co sprawia, że są one poza kontrolą PKW. Obalono także obronę partii Szymona Hołowni, jakoby nie mogła ona zbierać środków na rachunek bankowy.
RB
Czytaj dalej:
- Jacek Murański dla Salon24: Boli mnie, że pamięć po Mateuszu jest hańbiona
- Trwa ofensywa dyplomatyczna premiera Morawieckiego. Ważne rozmowy w Kopenhadze
- Aktywista LGBT nagrał Kaczyńskiego w trakcie wizyty Bidena. Reakcja urzędnika z rządu
- Duży pożar w Fabryce Broni Łucznik. Straty szacuje się na miliony złotych
- Katastrofa samolotu w Rosji. Spadł blisko granicy z Ukrainą
Komentarze
Pokaż komentarze (14)