PiS wygrałoby wybory w lutym - wynika z badania preferencji partyjnych CBOS. Przewaga formacji Jarosława Kaczyńskiego nad drugą w stawce KO wynosi aż 14 punktów proc.
"Lutowe notowania rządzącego ugrupowania są najlepsze od ponad pół roku, czyli od pierwszej połowy maja ubiegłego roku. Notowania pięciu kolejnych ugrupowań, najsilniejszych obecnie partii będących w opozycji, w porównaniu z ubiegłym miesiącem nie zmieniły się" - zauważa w analizie CBOS. W najnowszym sondażu PiS zdecydowanie wygrywa i osiąga poparcie 36 proc. To wzrost o 4 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim pomiarem, dokonanym w styczniu. Zima służy Zjednoczonej Prawicy, a w związku z inflacją, podwyżkami opłat za energię, ceną i dostępnością węgla miała być gwoździem do trumny dla koalicji.
Opozycja jednak w tyle
Druga jest KO z wynikiem 22 proc. Trzecie i czwarte miejsce - z takim samym wynikiem po 7 proc. głosów - zajęłyby Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja WiN. Przedstawiony w lutym uaktualniony skład koalicji Konfederacja WiN obejmuje jeszcze Wolnościowców, którzy ostatnio znaleźli się poza tą koalicją.
Według CBOS, Lewica mogłyby mieć trudności z wprowadzeniem swoich przedstawicieli do Sejmu. Poparcie dla tego ugrupowania kształtuje się na granicy progu wyborczego, chęć oddania na nią głosu deklaruje 5 proc. badanych.
Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza parlamentem. Na PSL-Koalicję Polską swój głos oddałoby 3 proc. badanych, a na koalicję Agrounii i Porozumienia 1 proc. CBOS zwraca uwagę, że wynik ten nie odbiega od poparcia, jakie miało przed miesiącem samo Porozumienie. Na Kukiz'15 nie zamierzał nikt głosować, na "inną partię" - również nikt.
Zwyżka "formy" PiS
"Luty przyniósł poprawę notowań rządzącej koalicji przy stabilnym, w porównaniu ze styczniem, stanie posiadania partii opozycyjnych. Jeśli chodzi o opozycję, warto zauważyć, że ubiegłomiesięczny spadek poparcia dla Polski 2050 Szymona Hołowni nie okazał się efemeryczny, ale potwierdził się także w lutym" - komentują eksperci CBOS.
"Wydaje się, że na poprawę notowań rządzącej koalicji mogły wpłynąć przede wszystkim ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej i często podkreślana w mediach, między innymi przy okazji wizyty w naszym kraju prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, międzynarodowa rola naszego kraju w pomocy dla walczącej z Rosją Ukrainy" - dodaje pracownia.
W porównaniu ze styczniem obniżył się nieco odsetek wyborców, którzy nie wiedzą, na które ugrupowanie oddaliby swój głos (16 proc., spadek o 2 punkty procentowe). 4 proc. odmówiło odpowiedzi. Frekwencja wyniosłaby aż 75 proc.
Sondaż CBOS - metoda
Sondaż przeprowadzono od 6 do 19 lutego 2023 roku na próbie liczącej 982 osoby (w tym: 58,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. – CATI i 15,7 proc. – CAWI).
Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
GW
Inne tematy w dziale Polityka