Rafał Trzaskowski chwalił się że jak będzie rządzić PO, wdrożą zalecenia C40 – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, dodając fragment nagrania z Campus Polska Przyszłości.
Raport C40 Cities
Ostatnio głośno jest o opublikowanym raporcie dla C40 Cities – stowarzyszenia burmistrzów blisko 100 miast z całego świata, zawiązanego, by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu.
Badanie wskazuje, że konsumpcja miejska – to, czego mieszkańcy miast używają, jedzą i noszą oraz jak te rzeczy są wytwarzane i transportowane – jest większym motorem globalnego emisji gazów cieplarnianych, niż wcześniej sądzono.
W raporcie stwierdzono, że emisje związane z konsumpcją z prawie 100 dużych miast na świecie stanowią już 10 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, a bez pilnych działań emisje te prawie się podwoją do 2050 r. Wśród rekomendacji raportu znalazło się ograniczenie spożycia mięsa, nabiału, zakupu ubrań, aut, czy podróży lotniczych. Członkiem organizacji jest m.in. Warszawa.
Kaleta odpowiada Trzaskowskiemu
Jakiś czas temu prezydent Rafał Trzaskowski skomentował konferencję prasową ministra Sebastiana Kalety. "Pan Kaleta oparł swoją teorię o raport naukowców z Leeds wydany niemal 4 lata temu. Trudno go komentować, tym bardziej, że nie powstał na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawy i nie był z nami konsultowany" – napisał na Facebooku.
Teraz Kaleta postanowił ponownie powrócić do sprawy i opublikował wpis w mediach społecznościowych wraz z nagraniem Campus Polska Przyszłości.
"Rafał Trzaskowski chwalił się że jak będzie rządzić PO, wdrożą zalecenia C40 – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta" – podpisał nagranie.
"Przez kilka dni (Rafał Trzaskowski - przyp. red.) próbował się od tego odciąć i zaatakował mnie za pytania o to. Tymczasem on nie tylko to w pełni popierał, ale także zapowiada, że zakaz jedzenia mięsa i restrykcje konsumpcyjne to będzie program PO. Nie dziwię się, że chowają tem program przez Polakami" – dodał.
Czym jest C40?
C40 zostało powołane w 2005 r. przez burmistrzów 18 największych miast - w tym Warszawy - by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Przewodniczącym jest obecnie burmistrz Londynu Sadiq Khan. W 2021 r. ponad 1000 lokalnych samorządów dołączyło do inicjatywy C40 ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury. Do stowarzyszenia należy 97 miast, w tym Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Kopenhaga, Lizbona, Londyn, Paryż, Rzym, Sztokholm, Tel Awiw, Chicago, Los Angeles, Miami, Montreal, Nowy Jork, Waszyngton, Johannesburg, Nairobi, Pekin, Hongkong, Bangkok Seul Tokio i Melbourne.
Raport przygotowany dla organizacji został opublikowany w 2019 roku. Zawarto w nim propozycje działań, które mogłyby pomóc w ograniczeniu globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza - wskazywanego jako cel tzw. porozumienia paryskiego ONZ zawartego w 2015 roku. Głównym środkiem ograniczenia wzrostu średnich temperatur ma być redukcja emisji gazów cieplarnianych. Działania uwzględnione w raporcie C40 to m.in. ograniczenie wykorzystania dóbr konsumpcyjnych, których produkcja i dystrybucja szczególnie przyczynia się do wzrostu globalnych emisji - jak np. produkcja mięsa czy transport lotniczy.
MP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka