Zdaniem analityków HRE Investment, jeśli statystyczny Polak w tłusty czwartek zje jednego pączka wykonanego z wysokiej jakości składników, na bazie tradycyjnej receptury, na ten przysmak wydamy w ten dzień ponad 176 mln zł. — Mówimy tu o równowartości 381 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w naszym kraju — wskazali analitycy.
Eksperci wskazali, że obecne szacunki sugerują, że w tłusty czwartek statystyczny Polak spożywa po 2-3 pączki. Oznacza to, że zjemy dziś nawet ponad 100 mln sztuk tego cukierniczego wyrobu.
Ile zapłacimy za pączki?
— Podczas gdy w hipermarketach i dyskontach spożywczych znajdziemy nawet pączki z ceną w okolicach złotówki za sztukę, to cukiernicy słysząc, że produkty te nazywa się "pączkami" dostają białej gorączki. Na drugim biegunie znajdziemy za to propozycje sprzedawane pod uznanymi szyldami lub przez celebrytów — stwierdzili analitycy HRE Investment Bartosz Turek i Oskar Sękowski. — W takich przypadkach cena rośnie do kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę — dodali.
Około 31 proc. drożej
Z szacunków HRE Investments wynika, że pączek wykonany według tradycyjnej receptury, czyli smażony na smalcu i wypełniony różaną konfiturą, powinien w tym roku kosztować 4,63 zł. To o 31 proc. więcej niż rok temu. Analitycy w wycenie uwzględnili nie tylko ceny półproduktów (mąki, cukru, mleka, smalcu, drożdży czy różanej konfitury), ale również koszty robocizny, energii, materiałów oraz marżę, z której cukiernik oprócz zysku musi opłacić lokal czy utrzymać sprzęt. Według nich, ze względu na wysokie koszty wytworzenia, niektórzy cukiernicy mogą być zmuszeni do stosowania niższych marż niż w poprzednich latach.
Polacy zjedzą pączki o równowartości 381 mieszkań?
Według analityków, jeśli statystyczny Polak zadowoli się jednym pączkiem wykonanym z wysokiej jakości składników na bazie tradycyjnej receptury, to w tłusty czwartek przeznaczymy na pączki ponad 176 mln złotych, co jest równowartością 381 dwupokojowych mieszkań w dużych polskich miastach.
Analitycy zwrócili uwagę, że w ostatnich 12 miesiącach „siła nabywcza” tradycyjnego pączka wzrosła mocniej niż ceny mieszkań. Dodali, że mieszkania w siedmiu największych miastach - według danych NBP - zdrożały w ciągu roku o ponad 8 proc., a pączki - o 31 proc.
— W tym roku zjemy tyle pączków, ile wartych jest 381 mieszkań. To wynik aż o 66 lokali wyższy niż przed rokiem — wskazują analitycy HRE Investment.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości