Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto złożył wizytę na Białorusi. Spotkał się ze swoim odpowiednikiem Siarhiejem Alejnikiem i ministrem gospodarki Aleksandrem Czerwiakowem. Po spotkaniu Siarhiej Alejnik podkreślił, że wizyta węgierskiego ministra spraw zagranicznych będzie sygnałem dla europejskich partnerów do kontynuowania dialogu z Białorusią.
Szef węgierskiego MSZ z wizytą w Mińsku
Minister spraw zagranicznych Białorusi określił wizytę Szijjarto w Mińsku jako "niezwykłą". Wyjaśnił, że jest to spowodowane poziomem stosunków, jakie zostały nawiązane między Białorusią a Unią Europejską. Relacje te znajdują się obecnie w "najniższym punkcie od czasu ich powstania i rozwoju" - stwierdził minister. Powiedział jednak, że strona białoruska utrzymuje różne kontakty z z wieloma partnerami europejskimi.
- Z niektórymi z nich nieoficjalnie, na ich prośbę. Z niektórymi całkiem otwarcie, jak w tym konkretnym przypadku. Z niektórymi ten dialog jest bardziej krytyczny. Z niektórymi udaje się rozwiązać pewne kwestie z agendy dwustronnej, realizować projekty gospodarcze, edukacyjne, kulturalne i humanitarne - powiedział Alejnik, którego wypowiedź cytuje portal zerkalo.io.
Węgry i Białoruś zgodne ws. Ukrainy
Podczas spotkania rozmawiano także o wojnie na Ukrainie. Peter Szijjarto stwierdził, że do jej zakończenia potrzebne są pokojowe negocjacje. Jego zdaniem bez tego wojna na Ukrainie się nie skończy.
- Uważam, że absolutnie właściwe jest wzmocnienie głosu pokoju tutaj, w tym kraju, w którym odbyły się już rozmowy pokojowe. Mamy szczerą nadzieję, że ponownie dojdzie do rozmów pokojowych. Białoruś i Węgry zaoferowały swoje terytoria do tych rozmów pokojowych. Nie ma znaczenia, gdzie będą mieć miejsce, najważniejsze jest to, żeby się odbyły - powiedział szef MSZ Węgier.
Alejnik zauważył, że pod wieloma względami podejście Białorusi jest zbieżne z "naszymi węgierskimi partnerami". Oba kraje nie popierają pompowania broni do strefy konfliktu i opowiadają się za pokojowym uregulowaniem sytuacji.
Współpraca będzie kontynuowana
Z kolei rozmowy z ministrem gospodarki Białorusi Aleksandrem Czerniakowem dotyczyły umów handlowych. Szijjarto zauważył, że "są jeszcze pewne obszary, których nie dotyczą sankcje wobec Białorusi". Wskazał tutaj rolnictwo, przemysł przetwórstwa spożywczego i przemysł farmaceutyczny.
- Oczywiście wraz z rozwojem stosunków handlowych jesteśmy zmuszeni liczyć się z sankcjami wobec Białorusi ze strony UE i Stanów Zjednoczonych, które absolutnie nie są wspierane ani przez biznes, ani przez ludzi. Są one w rzeczywistości nielegalne i, niestety, często bezmyślnie narzucane przez Brukselę i Waszyngton - dodał Alejnik.
Podczas rozmów ministrowie omówili stan i perspektywy współpracy Białorusi i Węgier oraz możliwości aktywizacji kontaktów dwustronnych. Ministrowie uzgodnili również, że w najbliższym czasie odbędzie się kolejna sesja białorusko-węgierskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej. Podpisano również porozumienia, które usuną przeszkody prawne w transporcie towarów białoruskich i węgierskich firm w obie strony.
- Węgry oczekują, że sytuacja na granicy Białorusi i UE zmieni się na lepsze - oświadczył węgierski minister spraw zagranicznych.
To była pierwsza wizyta dyplomaty z kraju UE, od sierpnia 2020 roku, gdy na Białorusi sfałszowano wybory prezydenckie, a przeciwników reżimu uwięziono.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka