Oprócz tego że wspieramy Ukraińców, dbamy o rozwój Wojska Polskiego. Uzupełniamy lukę powstałą po przekazaniu broni Ukrainie - powiedział w poniedziałek Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Dolny Śląsk. Pokaz szkoleń ukraińskich załóg czołgowych
Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w poniedziałek odwiedzili 10. Brygadę Kawalerii Pancernej w Świętoszowie na Dolnym Śląsku. Obserwowali pokaz szkoleń ukraińskich załóg czołgowych, a także spotkali się z polskimi instruktorami oraz ukraińskimi żołnierzami.
Szkolenie dotyczy nowo przekazanych stronie ukraińskiej czołgów Leopard 2.
"Powstaje czołgowa koalicja państwa"
– Powstaje koalicja państw, które chcą wesprzeć stronę ukraińską czołgami Leopard, Kanada już przekazała je do Polski. Czekamy na czołgi norweskie, trwają zaawansowane rozmowy ze stroną hiszpańską – mówił w poniedziałek szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak w Świętoszowie.
Szef MON przypomniał, że prezydent Duda ogłosił 11 stycznia we Lwowie koncepcję tworzenia koalicji państw, które mają czołgi Leopard, aby wesprzeć stronę ukraińską i po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Polska przystąpiła do jej budowy.
Polsko-niemiecka koalicja na rzecz Ukrainy
– Umówiłem się z moim odpowiednikiem niemieckim ministrem Borisem Pistoriusem, że strona polska będzie skoncentrowana na budowie koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4, Niemcy będą budowały koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard 2A6 – wyjaśnił szef MON.
Dodał, że w związku z tym odbyło się już kilka wideokonferencji i spotkań. – Mogę powiedzieć wprost, że ta koalicja powstaje, m.in. Kanada już przekazała do Polski czołgi, na których ćwiczą się żołnierze ukraińscy wraz z instruktorami kanadyjskimi – powiedział. –Czekamy na czołgi norweskie. Również są zaawansowane rozmowy ze stroną hiszpańską, a więc posiadaczami czołgów Leopard 2A4 – dodał.
Ukraine Defense Contact Group
Błaszczak poinformował także, że już we wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie, tym razem w Brukseli, Ukraine Defense Contact Group, a więc grupy państw o jeszcze szerszym formacie niż sojusz północnoatlantycki, która koordynuje wsparcie dla Ukrainy.
Dodał, że uczestnicy spotkania będą rozmawiać na temat wyposażenia sił zbrojnych Ukrainy w te czołgi.
– Teraz największym wyzwaniem dla nas są części zamienne do tych czołgów. To jest zadanie, które stawiamy obronnemu przemysłowi niemieckiemu – poinformował, zapowiadając, że we wtorek będzie rozmawiał o tym ze swoim niemieckim odpowiednikiem.
"Dbamy o rozwój Wojska Polskiego"
Szef resortu bezpieczeństwa zapewnił, że "oprócz tego, że wspieramy Ukraińców, dbamy o rozwój Wojska Polskiego". Wspomniał, iż w ubiegłym roku do Wojska Polskiego przystąpiło najwięcej ochotników, tj. 13 tysięcy 742 żołnierzy.
Przypomniał, że w tym roku pierwsze czołgi Abrams trafią do Wojska Polskiego i "uzupełnią w ten sposób te luki, które powstały w wyniku donacji" polskiego sprzętu militarnego Ukrainie.
– A więc Wojsko Polskie się wzmacnia i Wojsko Polskie się rozwija – podsumował szef MON i zapewnił, że polskie władze dalej będą konsekwentnie wzmacniać Wojsko Polskie, a także "wspierać Ukrainę, bo wolna Ukraina oznacza wolną Polskę".
KW
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo