Wywodzący się z Chin TikTok zdemaskował sieć 1704 kont operujących z Rosji i rozsiewających prowojenną propagandę. Działania propagandowe miały na celu wpłynąć na kierunek dyskursu publicznego dotyczącego działań wojennych w Ukrainie. Konta miały wpływać głównie na mieszkańców Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch.
Konta wykorzystywały oprogramowanie do tłumaczenia treści na lokalne języki i oprogramowanie do syntezy mowy w tych językach, które wzmacniały prorosyjską propagandę. Zanim sieć została odkryta i zlikwidowana przez chińską aplikację, konta zyskały ponad 133 tysiące obserwatorów. Sieć została zdemaskowana przy okazji publikacji raportu platformy TikTok dotyczącego dezinformacji w Europie. Z platformy korzysta ponad 100 milionów użytkowników.
Walka z dezinformacją w Europie
Platforma TikTok dołączyła tym samym do sygnatariuszy dobrowolnego Kodeksu Postępowania Unii Europejskiej w sprawie dezinformacji, który przestrzegają między innymi Google, Meta (Facebook) i Twitter. TikTok w swoim raporcie udostępnił szczegółowe informacje na temat swoich działań, demonstrując swoją otwartość w obliczu ciągłej kontroli regulacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa danych i praktyk ochrony prywatności. Przedstawiciele TikToka zobowiązali się do wzmocnienia swojej walki z dezinformacją, zapowiedzieli również czytelne oznaczanie kont kontrolowanych przez podmioty rządowe, wzmocnienie działań przeciwko dezinformacji związanej z konfliktem w Ukrainie oraz dokładniejsze sprawdzanie autentyczności publikowanych przez użytkowników informacji. Platforma nie określiła jednocześnie, czy zablokowane konta propagandowe miały powiązanie z rosyjskim rządem.
W raporcie opisano również inne sieci siejące dezinformację, w tym skierowane do mieszkańców Gruzji, Kazachstanu, Białorusi i Ukrainy. Zlikwidowano również sieć działającą głównie z Hiszpanii i skierowaną do odbiorców w Stanach Zjednoczonych. Konta podszywały się pod partie polityczne i przekierowywały użytkowników do zbiórek funduszy i zamkniętych kanałów informacyjnych, na których udostępniane były dalsze treści propagandowe. Ta sieć miała na celu ukierunkowanie dyskursu obywatelskiego w Stanach Zjednoczonych, mimo że składała się z 104 kont, udało jej się zgromadzić ponad 1,7 miliona obserwujących. Platforma zlikwidowała również sieć, która miała na celu wpłynąć na kierunek dyskursu dotyczącego wyborów w Kenii.
Jakie treści rozpowszechniały konta propagandowe?
TikTok w swoim raporcie podkreśla, że posiada specjalną komórkę do wykrywania i zwalczania sieci dezinformacyjnych. Konta rozpowszechniające dezinformację wokół konfliktu wywołanego przez Rosję rozsiewały nieprawdziwe lub niepotwierdzone informacje dotyczące konkretnych działań zbrojnych i wydarzeń, użycia konkretnych rodzajów broni, a także zaangażowania konkretnych państw w konflikt. Treści wykorzystywane przez konta propagandowe były treściami archiwalnymi (niedotyczącymi wojny w Ukrainie), a część z nich była wygenerowana... w grze komputerowej.
Chińska platforma społecznościowa usunęła również znaczną ilość treści reklamowych propagujących dezinformację. Największe nasilenie działań dezinformacyjnych zanotowano między lutym a wrześniem 2022 roku.
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Technologie