Długotrwałe oglądanie programów informacyjnych może doprowadzić do uszkodzenia telewizorów OLED – podają Wirtualne Media. Portal zapytał o tę sprawę kilku największych producentów urządzeń.
Awaria telewizorów po oglądaniu kanałów informacyjnych
Na łamach kieleckiej wersji portalu naszemiasto.pl, dwa lata temu poinformowano o mężczyźnie, który przez 11 godzin dziennie oglądał TVP Info, co doprowadziło do wypalenia matrycy w jego telewizorze. Wówczas na podobne problemy narzekali na forach dyskusyjnych widzowie m. in. TVN24 i AXN.
Okazuje się, że stacje posiadające statyczne logotypy i paski w dolnej części ekranu, mogą uszkodzić niektóre urządzenia OLED.
Apele posiadaczy telewizorów OLED
Posiadacze tego typu telewizorów niejednokrotnie apelowali do nadawców, aby wprowadzili półprzeźroczyste logotypy, nie narażające matryc na uszkodzenie. Jeden z nich zwrócił się nawet w tej kwestii do KRRiT.
— Kwestie intensywności natężenia koloru logo stacji, kategorii wiekowej, jak i innych elementów oprawy graficznej programu, nie podlegają kompetencjom KRRiT. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji nadawca kształtuje program samodzielnie (…) i odpowiada za jego treść — odpowiedziała Rada.
Na czym polega zjawisko retencji?
Portal Wirtualne Media zapytał o tę sprawę kilku producentów urządzeń.
— Zjawisko retencji, czyli właśnie wypalania matrycy poprzez długotrwałe wyświetlanie jednego statycznego elementu na ekranie (np. logo stacji telewizyjnej czy paska nawigacji w grach) występuje w przypadku telewizorów OLED. Wynika to po prostu z konstrukcji samej matrycy z diodami organicznymi i jest efektem nadmiernej eksploatacji sprzętu — wyjaśnił w rozmowie z portalem Michał Szczerowoda, product manager TV, TP Vision Europe, będącej właścicielem marki Philips.
— Problem wypalenia może pojawić się przy codziennym naprawdę wielogodzinnym korzystaniu z telewizora w tym samym widoku, gdzie na ekranie nieprzerwanie wyświetlany jest jeden niezmienny element, np. logotyp lub pasek z newsami kanału informacyjnego. Właśnie dlatego producenci telewizorów przestrzegają przed takim sposobem korzystania z tych urządzeń — podkreśla.
Producenci zapobiegają wypalaniu matryc
Szczerowoda wyjaśnił również, że niektórzy producenci telewizorów OLED wprowadzają rozwiązania, mające na celu zapobieganie wspomnianej usterce.
— W przypadku marki Philips TV we wszystkich naszych telewizorach OLED zastosowaliśmy opracowaną przez nas unikalną technologię (anti burn-in technology) zapobiegającą wypalaniu się matrycy w miejscu wyświetlania statycznych logotypów stacji czy grafik w grach — tłumaczy Michał Szczerowoda.
LG pewne trwałości swoich urządzeń
Firmy deklarują, że produkowane są coraz nowsze i bardziej odporne telewizory, które są mniej podatne na tego typu awarie.
— LG już od 10 lat produkuje konsumenckie telewizory OLED, z każdym rokiem udoskonalając technologię wykonania ekranu, a także dodając zaawansowane funkcje jego ochrony. Telewizory LG OLED wykorzystują algorytmy, które wykrywają logo stacji telewizyjnej i zmniejszają jego jasność. W ten sposób ryzyko utrwalenia obrazu na ekranie OLED jest wyeliminowane — zapewnia LG Electronics Polska. Firma przekonuje również, że "na potwierdzenie trwałości i wysokiego poziomu wykonania" przyznawana jest aż pięcioletnia gwarancja na niektóre telewizory OLED.
Technologia OLED to same zalety?
LG w rozmowie z Wirtualnymi Mediami podkreśla również, że technologia OLED "to przede wszystkim zalety".
— Nie tylko gwarantuje kinową jakość obrazu, ale także jest bezpieczniejsza dla oczu niż ekrany LCD. W 2021 roku telewizory LG OLED otrzymały certyfikat organizacji TÜV Rheinland potwierdzający brak migotania obrazu i niski poziom (zaledwie 29 proc.) emisji niebieskiego światła szkodliwego dla oczu oraz brak zagrożenia fotobiologicznego. Firma dodaje, że urządzenia te produkowane są z jak najmniejszym wykorzystaniem szkodliwych tworzyw, dzięki czemu "są to też telewizory ekologiczne".
Sony o uszkodzonych matrycach
Do sprawy odniosła się również firma Sony, która wskazuje, że do uszkodzenia matryc może dojść nie tylko wskutek oglądania kanałów informacyjnych.
— Zjawisko wypalenia matrycy dotyczy najczęściej paneli OLED i może pojawić się w wyniku długotrwałego wyświetlania statycznych obrazów na ekranie telewizora, takich jak zdjęcia, plansze z napisami czy paski telewizji informacyjnych. Ekrany OLED Sony dysponują szeregiem funkcji, które mają za zadanie ograniczyć takie ryzyko — zapewnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Joanna Maciejewicz z biura prasowego Sony. Jednocześnie podkreślono, że uszkodzenie matrycy w wyniku wielogodzinnego oglądania programów informacyjnych "nie jest dominującą usterką wśród napraw gwarancyjnych".
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Kultura