Coraz więcej dzieci i młodzieży podejmuje próby samobójcze. Zdarza się, że na taki krok decydują się nawet 7 latki. Wzrost jest znaczący, dlatego już teraz powinniśmy zapobiegać tragediom. Należy szukać pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich jak psycholog, psychiatra, telefon zaufania 800-70-22-22 lub 116 111, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.
Kryzys zdrowia psychicznego w Polsce
Fundacja GrowSpace poinformowała, że według jej danych w ubiegłym roku doszło do 2031 prób samobójczych osób poniżej 18 roku życia, z których 150 zakończyło się śmiercią. Dwanaścioro dzieci, które chciało odebrać sobie życie, miało od siedmiu do 12 lat, dwoje z nich zmarło. To najwięcej takich tragicznych zdarzeń od lat.
- W mojej ocenie należy podjąć niezwłoczne działania, aby zapobiec kolejnym wzrostom tych przerażających liczb. Wymieniamy je w petycji, którą kierujemy do resortów zdrowia i edukacji. Jest to oczywiście długoterminowa i wieloaspektowa profilaktyka zdrowia psychicznego w szkole czy zwiększenie obecności i dostępności kadry psychologicznej – informuje Salon24 Dominik Kuc, aktywista Fundacji GrowSpace.
- Należy także edukować kadrę pedagogiczną z rozpoznawania pierwszych objawów kryzysów zdrowia psychicznego. W trudnej sytuacji, kluczowe są działania interwencyjne: wzmocnienie zespołu interwentów kryzysowych działających lokalnie oraz postwencja, czyli wsparcie dla osób po samobójczej śmierci kogoś bliskiego. Uważamy, że takie kroki resorty mogą podjąć naprawdę natychmiast, aby w 2023 roku taka statystyka nie powtórzyła się.
Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia WHO, samobójstwo jest częstszą przyczyną zgonu, niż malaria, AIDS, śmierć z powodu działań wojennych lub zabójstw. Wśród najczęstszych motywów są problemy psychiczne, ale nie zawsze jest to choroba, a częściej kłopoty uczuciowe, mobbing (także w szkole), konflikty rodzinne, także te związane z przemocą.
- Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei - przekazał podinsp. Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji.
Próby targnięcia się na swoje życie przez nastolatków w poszczególnych województwach wyglądają następująco: pomorskie - 417, śląskie - 301, małopolskie - 193, mazowieckie - 154, łódzkie - 133, lubelskie - 124, dolnośląskie - 108, podkarpackie - 96, świętokrzyskie - 87, podlaskie - 85, warmińsko-mazurskie - 83, kujawsko-pomorskie - 48, wielkopolskie - 84, zachodniopomorskie - 64, lubuskie - 33 i opolskie – 21. Z tego powodu najwięcej dzieci zmarło w województwach pomorskim (16), warmińsko-mazurskim (11), śląskim (13) i lubelskim (12).
Fundacja GrowSpace zsumowała dane uzyskane z komend wojewódzkich Policji na podstawie wniosków o dostęp do informacji publicznej.
Petycja do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia
Wśród młodzieży groźne jest naśladowanie zachowań autoagresywnych, w tym samookaleczenia ciała, które istotnie zwiększają ryzyko wystąpienia samobójstwa. Podstawowym działaniem ratującym życie jest ograniczanie dostępu do metod samobójczych i poświęcanie czasu dzieciom, w tym skierowanie większej uwagi na ich zachowanie, zwłaszcza w szkole i w domu.
Dlatego właśnie aktywiści z Fundacji GrowSpace stworzyli wspomnianą petycję do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Ministerstwa Zdrowia. - Te 2 tys. prób to nie tylko sucha liczba, ale to 2 tys. dramatycznych historii w szkołach, 2 tys. złamanych serc rodziców i wreszcie około 2 tys. osób w kryzysie suicydalnym. Każdy tego typu przypadek pokazuje, że system gdzieś zawiódł i pomoc nie została udzielona na czas - mówi Dominik Kuc. - Uważam, że ochrona zdrowia psychicznego powinna być jednym z priorytetów naszego społeczeństwa, ponieważ reagować należy już przy pierwszych objawach kryzysu.
Policja współpracuje z Telefonem Zaufania
W 2022 roku policjanci uratowali ponad 700 osób, które zamierzały targnąć się na swoje życie - informuje Komenda Główna Policji.
Podinsp. Andrzej Browarek mówi, że już w tym roku doszło do dwóch tego typu sytuacji.
- Do pierwszego zdarzenia doszło w nocy z 28 na 29 stycznia na Podkarpaciu. Policjanci z Dębicy uratowali młodą osobę, która na czacie Dziecięcego Telefonu Zaufania z psychologiem pisała o zamiarze odebrania sobie życia. Ze względu na stan psychiczny dziewczynki natychmiast wezwano karetkę pogotowia, która zabrała ją do szpitala - przekazał podinsp. Browarek.
Do drugiego zdarzenia doszło w poniedziałek w Poznaniu. - Po otrzymaniu informacji od operatora Telefonu Zaufania o dwóch młodych osobach, których życie mogło być zagrożone policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres. Do mieszkania dotarli wraz z zespołem ratownictwa medycznego. Jak się okazało dwie młode osoby wymagały pilnej pomocy medycznej, dlatego też zostały przewiezione do szpitala - wyjaśnił policjant.
Podinspektor Andrzej Browarek zaapelował przy tym do rodzin, znajomych i wszystkich tych, którzy mają jakiekolwiek niepokojące sygnały o problemach osobistych lub zawodowych swoich najbliższych, aby niezwłocznie przekazywały takie informacje pod numer alarmowy 112. - Nie ma osoby, która nie miałaby różnego rodzaju doświadczeń samobójczych - straciła w ten sposób kogoś, kogo znała, sama miała myśli samobójcze lub zetknęła się z nimi u innych, ale niewiele osób wie, jak rozpoznać i uratować samobójcę. Myśli samobójcze mogą dotyczyć osób w każdej grupie wiekowej - podał.
Kryzys psychiczny - gdzie szukać pomocy
Osoby w stanie kryzysu psychicznego mogą znaleźć wsparcie m.in. tutaj:
- Bezpłatny Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia": 800 12 00 02
- Fundacja Itaka
- Bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 SOS 800 12 12 12 – 800121212.pl
- Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 2222 Strona główna - Centrum Wsparcia
- Mailowe wsparcie psychologiczne Kampanii Przeciw Homofobii: bezpieczniej@kph.org.pl
- Mailowe wsparcie psychologiczne Lambdy: poradnictwo@lambdawarszawa.org.pl
Tomasz Wypych
Zobacz też:
Inne tematy w dziale Rozmaitości