Nie żyje Anna Czerwińska
Urodzona 10 lipca 1949 r. w Warszawie Czerwińska z zawodu była doktorem nauk farmaceutycznych. Wiele lat temu porzuciła jednak tę profesję dla gór. Z ośmiotysięczników zdobyła: Mount Everest, Lhotse, Nanga Parbat, Czo Oju, Gaszerbrum II i Makalu.
- Akcja ratownicza na Nanga Parbat. Warunki pogodowe ekstremalnie trudne
- Ratownicy wspinają się na Nanga Parbat. Akcji nie przerwą nawet w nocy
Gliński o Czerwińskiej: Osobna, twarda, kochająca góry
"Smutna, niespodziewana wiadomość: odeszła Anna Czerwińska, wybitna polska himalaistka. Z tego pokolenia największych. Osobna, twarda, kochająca góry. RIP" - napisał na Twitterze wicepremier Piotr Gliński.
Czerwińska. Mount Everest i Makalu
Bardziej jednak ceniła zdobycie w 2006 roku Makalu (8485 m). "Zdarzyło mi się zrobić tam, wbrew swoim zasadom, nocny biwak, aby wejść na szczyt. Przesiedziałam 10 godzin na lodowej półeczce. Nie było to rozsądne, ale tak strasznie mi zależało" - wspominała.
Czerwińska. Wspinaczka nową drogą Magic Line na K2
Za swój największy sukces uważała jednak wspinaczkę nową drogą Magic Line na K2 (8611 m), choć do szczytu zabrakło jej 400 m. "To była moja najtrudniejsza droga w górach wysokich, a najpiękniejsza góra globu pozostała moja obsesją" - podkreśliła przed laty w rozmowie z PAP.
Wtedy dotarła do wysokości 8200 m, a w sumie K2 próbowała zdobyć cztery razy; w 1982 z Wandą Rutkiewicz, w 1984 także w kobiecym zespole, w 1986 z Leszkiem Cichym i Darkiem Załuskim oraz w 2010 z Bogusławem Ogrodnikiem.
KW
Czytaj dalej:
- Kolejna odsłona wojny Kucharskiego z Lewandowskim. Odpowiedź z otoczenia piłkarza
- Maryla Rodowicz była gwiazdą TVP. Wyborcy PiS będą niezadowoleni z jej deklaracji
- Myśliwce dla Ukrainy? Rosyjski generał straszy bombardowaniem lotnisk
- Ważna zmiana w życiu Gawlińskiego. Chciał ciszy i spokoju
- UOKiK wziął się za znany portal z ofertami podróży. Będzie wysoka kara
Komentarze
Pokaż komentarze (6)