W środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r.
PKN Orlen i Sempra - długoterminowy kontrakt na dostawy LNG
Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.
Polecamy:
Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku - podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tuż po podpisaniu kontraktu. Jak ocenił, to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.
"Ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie"
– Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów – podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. – To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie – dodał Obajtek.
Sempra - co to za firma
Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób.
Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów.
Ambasador USA w Polsce: Specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej
– Cieszę się, że mogę tutaj być z powodu tej ważnej okazji – że Sempra i PKN Orlen, dwie ważne marki, współpracują razem w ważnej branży – powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.
Dyplomata zwrócił uwagę, że współpraca między USA a Polską obejmuje więcej projektów energetycznych.
– Pracujemy nad wieloma projektami w zakresie energetyki. To jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej – dodał Brzeziński.
Podziękował prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi za współpracę z amerykańskimi firmami w zakresie energetyki. Przypomniał, że obejmuje ona nie tylko gaz, ale także małe reaktory jądrowe.
– Bezpieczeństwo energetyczne jest bezpieczeństwem narodowym, Polska musi mieć zapewniony dostęp do paliwa, które umożliwia rozwój gospodarki – stwierdził amerykański ambasador.
Zapewnił, że USA są najsilniejszym partnerem Polski, jeśli idzie o bezpieczeństwo energetyczne. Dodał, że wspieranie bezpieczeństwa „naszych przyjaciół i sojuszników to odpowiedzialność, którą traktujemy poważnie”.
KW
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka